Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Amasya-Havza 2. Etabı Sona Erdi

Türkiye Bisiklet Federasyonu Cumhuriyetin 100. Yıldönümü şerefine; Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) European Breeds 2023 takviminde Distinguished Men 2.2 kategorisinde düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun ikinci etabı olan 89,4 km’lik Amasya – Havza etabında sona gelindi.

Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapan Amasya’da Milli Harp Müzesi önünde başlayan yarış, Milli Mücadele’nin temellerini oluşturan ilk kurtuluş belgesi olan “Amasya Genelgesi”nin yer aldığı yarış. Cumhuriyet’in yazıldığı gün, yaklaşık 2 saat sonra Havza Atatürk Köşkü önünde sona erdi.

Nefes kesen çabalara sahne olan etapta bisikletçiler, sıcak havaya ve rüzgara karşı 89.4 km pedal çevirdi. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı yollarda birbirleriyle yarışan sporcular, tarihe bir kez daha yakından tanıklık etti.

 

İlk etabın birincisi Ahmet Örken tarih yazdı

Tarihi yarışın ilk etabı olan Sivas-Amasya etabını kazanan Spor Toto Bisiklet Takımı’ndan Ahmet Örken, Amasya-Havza etabında sarı mayoyla mücadele etti. Ahmet Örken, etap boyunca Türk bayrağını taşıma onuruna sahip oldu.

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu: “Türk bisikleti altın çağını yaşıyor”

Yarışın ardından konuşan Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, “100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turumuzun ilk etabını sorunsuz bir şekilde geride bıraktık. Halkımız yol boyunca ilgisini ve heyecanını kaybetmedi. Sivas-Amasya etabını birincilikle tamamlayan Ahmet Örken’e de ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu galibiyet sayesinde olimpiyat yolunda çok kritik noktalar topladık. Hem sarı mayomuzun hem de Türk bayrağımızın sahibi oldu. Ahmet Örken ve diğer sporcularımız, Türk bisikletçiliğinin altın çağını yaşamaya devam ettiğini bir kez daha gösteriyor. Yarışan, çabalayan, ter döken tüm bisikletçilerimizi tebrik ediyorum.” söz konusu.

 

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Amasya – Havza etabının 89,4 km ikinci etabının birincisi Özbekistan Milli Takımı’ndan Dmitriy Bocharov oldu.

Dünyanın dört bir yanından 100 bisikletçinin katıldığı, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak düzenlenen bisiklet türünün ikinci etabı, halkın yoğun ilgisi ile sona erdi. Milli mücadelenin mihenk taşlarından biri olan Amasya’dan pedal çevirmeye başlayan bisikletçiler, Havza’da kıyasıya mücadelenin ardından bitiş çizgisine ulaştı. Dmitriy Bocharov, Natnael Berhane ve Hassan Sefollahifard aynı anda finişe girdi. Sürücüleri hızla takip eden peloton, toplu halde finişe geldi. 2. Etabı 2 saat 12 dakika 58 saniyelik derecesiyle Özbekistan Milli Takımı’ndan 21 yaşındaki Dmitriy Bocharov birinci, Beykoz Belediyesi Spor Kulübü’nden Natnael Berhane ikinci, MES Sungun Azad takımından Hassan Seyfollahifard katıldı. üçüncü. Etap sonunda sarı mayonun sahibi Ahmet Örken olurken, üçüncü etapta Türk bayrağını taşıyacak. Etabın en hızlı koşan bisikletçisi Dmitriy Bocharov, yeşil mayoyla mücadele etmeyi hak etti. Yarın başlayacak Havza-Samsun etabında Halil Khorshid kırmızı mayoyla pedal çevirecek. Etap boyunca bisikletçiler toplam 1.262 metre irtifa kazandı.

Yarışın 3. etabı, 3 Ağustos’ta 135.4 km aralıklarla Havza-Samsun etabı olacak. Saat 09:00’da Havza’da Atatürk Köşkü önünden başlayacak yarış, Samsun’da Mustafa Dağistanlı Spor Salonu önünde yaklaşık 12.25’te sona erecek.

UCI Kıta Grupları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi Cumhuriyet yolunda, tarihin izinde Sivas’tan Ankara’ya 784 km pedal çevirecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Cumhurbaşkanlığı, TC Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeler, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Kamu Kurumları ve Cumhuriyet’in kuruluş adımlarının atıldığı Shimano Türkiye ile Sivas’ta başlayan yarış Atatürk ve Kongre Müzesi; Amasya, Havza, Samsun, Çorum ve Çankırı üzerinden 5 Ağustos Cumartesi günü Cumhuriyetin kurulduğu Türkiye Birinci Büyük Millet Meclisi önünde sona erecek.

 

Etap Tarih Km Başlangıç ​​Bitiş

3. Etap: 3 Ağustos Havza-Samsun 135.4 km 09:00 12:25

4. Etap: 4 Ağustos Samsun-Çorum 176.1 km 09:00 13:25

5. Etap: 5 Ağustos Çankırı- Ankara 175.4 km 09:00 13:25

 

2. Etap: 2 Ağustos Amasya-Havza 89.4 km 

Başlangıç ​​: Amasya Milli Emek Müzesi önü 09:00

Bitiş : Havza Atatürk Köşkü önü 11:15

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sincanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu