Haber

ABD sayesinde: Tayvan 345 milyon dolarlık askeri destek için minnettar

Tayvan, envanterinden 345 milyon dolarlık askeri destek sağlayacağını açıklayan ABD’ye teşekkürlerini iletti.

Tayvan basınında yer alan haberlere göre, ABD’nin askeri yardım paketini açıklamasının ardından Tayvan Savunma ve Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamalar yapıldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Sun Li-Fang, yaptığı yazılı açıklamada ABD’ye teşekkür ederek, “Açıklanan yardım paketi Tayvan’ın kendini savunma yeteneklerini de güçlendirecektir.” terimini kullandı.

ABD ve Tayvan’ın Tayvan Boğazı’nda istikrar ve statükonun korunması için birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirten Sun, yardım paketinin detaylarını paylaşmadı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin açıkladığı yardım paketiyle Tayvan’ın güvenliği için verdiği sözü tuttuğu vurgulandı ve hükümete teşekkür edildi.

Biden yardım için genelge yayınladı

ABD Lideri Joe Biden, yayınladığı başkanlık genelgesi ile ABD ordusunun Tayvan’a kendi envanterinden savunma malzemeleri ile askeri eğitim ve öğretim de dahil olmak üzere 345 milyon dolarlık askeri yardımda bulunacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) paketin içeriğine ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, Tayvan’a verilen bu bazın Çin’in tepkisini çekeceği yönünde yorumlar yapıldı.

Birçok ABD milletvekili Tayvan’a silah satması için yönetime baskı yapıyordu.

Tayvan ve Çin

1949’da Çin’de Mao Zidong’un iktidara gelmesinin ardından ülkedeki milliyetçi gücün kurucusu Çan Kay-şek (Çan, Kay-şek) ve bazı hükümet üyeleri Tayvan’a yerleşerek “Çin Cumhuriyeti”nin kurulduğunu iddia ettiler. 1912 adada devam etti. Bu girişim Çin tarafından kabul edilmedi.

Çin’in Birleşmiş Milletler nezdindeki resmi temsilcisi olan Çin Halk Cumhuriyeti, ada üzerinde herhangi bir denetimi olmamasına rağmen, “Tek Çin” ilkesi uyarınca Tayvan’ı kendi toprağı olarak görmektedir.

Pekin yönetimi, Tayvan hükümetinin bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, BM ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine ve adanın fiilen bağımsızlığının uluslararası statü kazanmasına karşı çıkıyor. Tayvan yönetimi, birkaç ülke dışında uluslararası alanda tanınmamaktadır.

haber-bozuyuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu