Ekonomi

ABD Senatörü kripto endüstrisi için acil eylem çağrısında bulundu

Investing.com – Kripto sektörü yanlısı olduğu bilinen ABD Senatörü Cynthia Lummis, kripto endüstrisindeki temel sorundan bahsetti.

Cynthia Lummis, yaptığı açıklamada kripto sektöründe asıl sorunun varlıklar değil, kötü niyetli bireyler olduğunu söyledi. Bu bağlamda Senatör, sektörde yasa dışı faaliyetlerde bulunan kötü niyetli kişi ve kurumların kripto varlıkların yenilikçi potansiyeline gölge düşürmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Lummis, kripto sektörünü kötü amaçlarla kullananların önlenmesi için güvenlik birimlerine büyük çaba sarf etmeleri çağrısında bulunarak, bunun sektörün gelişmesi açısından hayati önem taşıdığını vurguladı. ABD Senatörü daha önce kripto sektörüne yönelik uyumlu düzenlemelerin kripto şirketlerinin büyüme ve gelişmesinin önünü açacağına ve bu şekilde yasa dışı faaliyetlerin önlenebileceğine inandığını belirtmişti.

Senatör Lummis, kripto para sektörüne yönelik düzenleme ihtiyacını en yüksek sesle dile getirenler arasında yer alırken, geçtiğimiz yıl “Lummis-Gillibrand Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası”nı ABD Senatosu’na sundu.

Bu kanun taslağı Genel olarak kripto varlıklarına yönelik net tanımlar içeren düzenleyici bir çerçeve sağlamayı ve kripto paranın yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Ancak ABD Senatosu’ndaki herkes Cynthia Lummis’le aynı fikirde değil.

Kripto karşıtlarından Senatör Elizabeth Warren, kripto para birimleri kullanılarak yapılan kara para aklama faaliyetlerini öne sürerek katliamın yasaklanması da dahil olmak üzere sert yaptırımlar öneriyor. Cynthia Lummis bu tartışmaya bunun yapısal bir sorun olduğunu söyleyerek yanıt verirken, hata unsurunun kriptoya özel olmadığını, prestij parası kullanılarak da benzer faaliyetlerin yürütüldüğünü vurguladı.

Şu anda ABD’de kripto para piyasalarına yönelik net ve kapsamlı bir düzenleyici çerçeve bulunmamakla birlikte, bu alandaki çalışmalar oldukça yavaş ilerliyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu