Haber

Ara tatilde ilkokul öğrencileri için açılan dikiş kursu yoğun ilgi görüyor

Ara tatilde ilkokul öğrencileri için açılan dikiş kursu ağır ilgi görüyor

RİZE Rize’de okulların ara tatil dönemine girmesiyle birlikte ilkokul öğrencileri için açılan dikiş kursu yoğun ilgi görüyor.

Rize’de Giysi ve Mefruşat öğretmenliği yapan Hülya Tatoğlu, dikiş kursları veriyor. Verdiği kurslar ile bir çok şahsa dikişin nasıl yapılacağını öğreten Tatoğlu, okulların orta tatil periyoduna girmesiyle birlikte bir projeye adım attı. Evvelden kurs verdiği bireylerin çocuklarına orta tatil periyodunda sıkılmadan el marifetlerini arttırabilecekleri bir kurs vermeye başladı. Kursa gelen çoğunluğu kız olan 10 tane ilkokul öğrencisi kursa yeni başlamalarına karşın kendi kalem kutularını dikmeyi başardılar.

“Gençlere dikişi sevdirmeliyiz”

Gençlere dikişi sevdirmek için kurs vermeye başladığını söyleyen Hülya Tatoğlu “Çocukların orta tatilde annelerinin de yanında bu halde bir aktivite yaptık. Kalem kutusu diktirdik onlara. Çocuklarımıza dikişi sevdirmemiz gerekiyor. Yaşı küçük çocuklarımız kalem kutularını kendileri dikebilecek vaziyete geldiler. Gençlere dikişi sevdirmeliyiz. İleri yaşlarda da kendi dikişlerini ve kıyafetlerinde ki söküklerini dikebilmeliler. Velilerimiz esasen kursumuza geliyordu onların minik çocuklarını da konuk ettik. Çok hoş dikiş yaptılar. Yaşları 7 ile 12 ortasında olan öğrenciler kendi dikişlerini yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Hobi olarak dikiş çok zevklidir, dikiş sevilince bırakılmaz”

Çocukların ilerleyen yaşlarda dikişi sevmeleri için kursu başlattıklarını belirten Tatoğlu, “Genç kızların ileri yaşlarda muhtaçlığı olacağının farkındayım. Onlara bu işi sevdirmek lazım. Gençlere bunu aşılamaya çalışıyorum. Genç kızlar büyüdüklerinde kendi gereksinimlerini gidermeleri gerekecek. Hobi olarak dikiş çok zevklidir, dikiş sevilince bırakılmaz. O bir meslek değil de hobi olarak hayatının bir köşesine oturuyor. Eli yatkın olan çocuklarımız var. Çocuklarımızın keşfedilmemiş istikametlerini ortaya çıkarmak gerekiyor. Hayatları boyunca dikişi sevmeleri için bu türlü bir aktivite yaptık. İleriki yaşlarında tahminen stilist, modelist olabilirler. Kendi gereksinimleri dışında çok büyük atölyeler kurabilirler. İlerdeki yaşlarında ne olacağı hiç belirli değil. Herkes artık dikmeye, muhtaçlıklarını gidermeye başladı. Tüketici olmaktansa üretici olmayı tercih ediyoruz. Çocuklarımızın şuur altına zati yerleşecektir. Çocuklarımızdan hepsi olmasa da bir birçoklarının ileride bunu meslek olarak yapacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Kızım ileride çok hoş elbiseler dikebilir, stilist olabilir”

Kızının evde dikiş yaparken kendisinden görüp heves ettiğini ifade eden Arzu Kantoğlu “Böyle bir proje yapıldığı için ben çok memnunum. Ben aslında dikişe sonradan başlayanlardanım. Dikiş makinesi alırken karşılaştım hocamla. Kızımda ben konutta yaparken daima benim yanımda duruyordu kendisi de dikmek istiyor. Hocam bu türlü bir aktiflik yapacağını söyleyince bir denemek istedik. Çocuğumun çok fazla ilgisi olduğunu gördüm. En azından bu ortamı görüp, deneyimlemiş oldu. İlerdeki hayatında bunu hatırlayıp bir sohbet esnasında hoş bir formda söz eder. Kızım ileride çok hoş elbiseler dikebilir, stilist olabilir. Hayatında bir yer etmesi için getirdim ve çok mutlu oldum. El marifeti var yapabileceğini düşündüm. Birkaç çalışmayla çanta bile dikebileceğini düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu