Ekonomi

ATO Başkanı Baran: Dövizdeki Artış Fırsatçılığa Dönüşüp Karlılığı Artırmamalı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, piyasadaki bazı hammadde ve nihai mamullerin kurdaki artıştan çok daha fazla arttığını gördüklerini belirterek, dövizdeki artışın fırsatçılığa dönüştürülmemesini istedi. vurgunculuğu artırmak.

Baran yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde döviz kurlarında yaşanan artışı fırsata çevirerek işlerin fiyatlarını kurdaki artıştan çok daha fazla artıran vurguncuların olduğunu, bu durumun reel şubeyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Piyasadaki bazı hammaddelerin ve son işlerin kurdaki artıştan çok daha fazla arttığını gördüklerini kaydeden Baran, şöyle konuştu:

“Özellikle hammadde fiyatlarındaki artışlar, üretimi ekonomimizin bel kemiği olan KOBİ’lerimizi olumsuz etkiliyor. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi, ardından gelen Rusya-Ukrayna Savaşı, güç ve hammadde artışı fiyatlar, arz sorunları ve akabinde Kahramanmaraş depremleri… Bir dönemden geçtik.Bütün bu zorluklara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti.Meğer ki hammadde fiyatlarındaki artış, yurt dışındaki artıştan çok daha fazla. kur hem üretimimizi, ticaretimizi ve ihracatımızı olumsuz etkiler, hem de enflasyonu tetikler. Şimdi daha fazla dayanışma zamanı. Bunu vurguna çevirmeyin.”

derelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu