Haber

AYM’den HDP’nin başvurusunu ret kararı

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini reddetti.

Anayasa Mahkemesi, davanın görüşülmesinin seçim sonrasına ertelenmesi, Hazine’nin yardım ablukasına karşı HDP’ye savunması için 15 gün ek süre verilmesi ve parti savunmasının 14 Mart Salı günü yapılması talebinin reddedilmesine karar verdi. kararın oy birliği ile alındığı bildirildi.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın partinin Hazine yardımı ile hesaplarının tedbir amaçlı bloke edilmesi talebini bu ay başında kabul etti.

HDP, abluka kararını “hak gaspı” olarak nitelendirerek, “Bu nihai karar AKP’nin seçim çalışmasına yatırımdır” dedi. Parti, kapatma davasının 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrasına ertelenmesi için de Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Bundan sonra ne olacak?

Anayasa Mahkemesi Baş Raportörü, raporunu davaya göre hazırlayacak. Bu rapor AYM üyelerine dağıtılacaktır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, raporun dağıtılmasından sonra makul bir gün belirleyecek ve kapatma davasının temel müzakere aşamasını başlatacak. Bu görüşme sonunda kapatma kararı verilip verilmeyeceği belli olacak. Kapatma kararı için üçte iki çoğunluk aranır.

843 sayfalık iddianamede partinin kalıcı olarak kapatılması ve hazine yardımından tamamen yoksun bırakılması talep edildi. 451 parti üyesi için siyaset yasağı istendi.

DW/AU,BK,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu