Haber

Bartın’da Lise Öğrencisine Cinsel İstismar Davası

BARTIN’da lise 2. sınıf öğrencisi GM’ye (15) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Akın D. (21), “Her şey rızayla oldu, zorlama olmadı” diyerek kendini savundu. Mahkeme, Akın D.’nin ‘reşit olmayan çocukla cinsel ilişki’ suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Olay geçtiğimiz mart ayında meydana geldi. Lise 2. sınıf öğrencisi GM, Akın D. ile sosyal medya aracılığıyla tanıştı. Akın D. bir süre sonra evde GM ile bağlantı kurdu. Olayın ardından durumu okuldaki öğretmene açıklayan GM, “Erkek arkadaşımla bir şeyler yaşadım” dedi. Öğretmen durumu kızın ailesine bildirdi. Ailenin şikayeti üzerine Akın D. gözaltına alındı. Bartın Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Akın D., 1 ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Akın D. hakkında ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Olayın karar duruşması Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Akın D., ailesi ve parti avukatları katıldı. Sanık avukatı, müvekkilinin GM ile cinsel ilişkiye zorlanmadığını ve her şeyin rızaya dayalı olduğunu belirterek beraat talebinde bulundu. GM’nin avukatı, olayın ‘çocuğa cinsel istismar’ olduğunu belirterek sanığın cezalandırılmasını istedi.

‘HİÇBİR ŞEY ZORLANMADI’

Adliye başkanının son sözlerini sorduğu Akın D., “GM yaklaşık 2 ay beni rahatsız etti. Ona cevap verdim. Benimle görüşmek istedi. Reddemeyeceğim için görüşmeyi kabul ettim. Sonra seçtim.” Onu kaldırdı ve ‘Hadi bir yere oturalım’ dedi. Daha sonra, “‘Hadi sakin bir yere gidelim’ dedi ve eve gittik. Her şey rızayla oldu, hiçbir zorlama olmadı. Onu arabamla istediği yere bıraktım. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatımı istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, mevcut deliller çerçevesinde olayın “çocuğun cinsel istismarı” kapsamında değil, “reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna vardı. Sanığın ‘küçük çocukla cinsel ilişki’ suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Sanığın tutukluluk halinin adli kontrol kararı uygulanarak devam etmesine, kararın ağırlaşması halinde cezasının infaz edilmesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu