Ekonomi

Çin’de üretici fiyatlarındaki düşüş Mart ayında da devam etti.

Çin’de Mart ayında tüketici fiyatları beklentilerin altında artarken, üretici fiyatlarındaki düşüş eğilimi devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Mart 2023 verilerini açıkladı.

Buna göre, Çin’de Mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 2,5 azaldı.

Böylece, imalat işleri fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de 2022 yılının son çeyreğinde kaydedilen gerileme bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti.

Üretici fiyatlarının düşmesinde yılın son aylarında imalat sektörünün daralması ve Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle faaliyet kaybı etkili oldu. 2022 sonunda kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen yeni yılda üretici fiyatlarının halen istikrarsız olması, imalat bölümünün toparlanma ivmesini yakalayamadığı şeklinde yorumlanıyor.

TÜFE son 21 ayın en düşük seviyesinde

Enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edilen TÜFE ise Mart ayında aylık bazda yüzde 0,7 artarak yüzde 1’lik artış beklentilerinin altında kaldı.

Tüketici fiyatları Eylül 2021’den bu yana en düşük artışı kaydetti.

UIB Kıdemli İstatistikçisi Dong Licüen, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından toplumsal üretim ve günlük faaliyetlerin geri dönmesiyle tüketici pazarında arzın arttığını ve bunun zayıf fiyat artışlarına yol açtığını değerlendirdi.

Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 2,4 artarken, gıda dışı enflasyon yüzde 0,3 oldu.

Hükümet, 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu