İş

Demir yolu işçileri 1 günlük greve gittiler

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle ülkede birçok dalda maaşların tekrar düzenlenmesi için toplu iş mukavelesi görüşmeleri sürerken dün demir yolu çalışanları ve patronlar ortasında maaş artışı konusunda yaşanan uyuşmazlık sebebiyle bir günlük grev kararı alındı.

Gece başlayan grev kapsamında Avusturya genelinde ulusal, bölgesel ve milletlerarası tren trafiğine bir günlük orta verildi.

Başkent Viyana’daki Merkez ve Westbahnhof tren istasyonlarında grev önemli manada hissedilirken bilhassa farklı ülkelerden gelen yabancılar mağduriyet yaşadı.

Çalışanları temsil eden VIDA Sendikası, emekçilerin maaşlarının aylık 400 avro artırılmasını talep ederken patronlar ismine görüşmeye katılan Avusturya Ticaret Odası ise bu artışı yüksek bularak başından itibaren direttiği 200 avro artırım ve bir defalığa mahsus 1000 avro prim teklifinden taviz vermiyor.

VIDA Sendikası temsilcileri, ülkede yüzde 11 düzeyine ulaşan enflasyon karşısında patronların teklif ettiği artışın yetersiz olduğunu, bu nedenle greve gidildiği açıklamasında bulundu.

Ticaret Odası temsilcileri ise sendikanın gerçek dışı bir talepte bulunduğunu, grevin birkaç saatle sonlu kalmasının anlaşılır olabileceğini lakin 24 saatin çok uzun bir mühlet olduğunu belirterek, bu nedenle aksiyonu “sorumsuzca” diye nitelendirdi.

Bu ortada ülkede farklı dallarda de grev kararı alınması bekleniyor. Bilhassa mağaza ve market üzere iş yerlerinde çalışan satış elemanlarının hafta sonu greve gitmesi öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu