Haber

Depremzedeler için 323 bin 675 koruyucu aile başvurusu

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından afetzede çocuklara 323 bin 675 aile vasi, 65 bin 175 aile de evlat edinme başvurusunda bulundu.

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkazdan çıkarılan korunma ve bakıma muhtaç çocuklarına koruyucu aile olmak isteyen aileler, e-posta yoluyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurmaya devam ediyor. Devlet. Deprem öncesi 669 olan koruyucu aile başvuru sayısı 6 Şubat’tan bu yana 323 bin 675’e yükseldi. Benzer bir artış evlat edinme başvurularında da gözlendi. 2023 yılı başından deprem gününe kadar toplam 560 olan sahiplendirme başvuru sayısı 6 Mart 2023 itibarıyla 65 bin 175’e ulaştı.

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Çocuğun evlat edinilebilmesi için çocuğun hukuk kurallarına sahip olması gerekir. Evlat edinilen çocuk, evlat edinenin varisi olacaktır. Evlat edinme hizmetinde çocuklar ilk bir yıl takip edilecek ve daha sonra mahkeme kararı ile anne ve babanın hak ve yükümlülükleri evlat edinen aileye geçecektir. Evlat edinme hizmetinde, evlat edinen kişilerin adı, doğum kütüğünde çocuğun anne ve baba adı olarak yer alacaktır. Mahkeme kararı ile evlat edinme süreci tamamlandığında koruma kararı kaldırılacaktır.

Koruyucu aile hizmetinde çocuklar ilk yıl her ay, sonraki yıllarda 3’er aylık aralıklarla koruyucu ailelerin yanında izlenecektir. Hayırsever ailelere çocuğun bakım ve yetiştirme giderleri karşılığında aylık olarak yönetmelikle belirlenen oran ve kalemlerde ödeme yapılacak. Koruyucu aile hizmetinde, biyolojik aile bilgileri, nüfus kütüğünde çocuğun anne ve baba isimleri olarak yer alacaktır. Koruyucu aile hizmeti, çocuğun koruma kararı kaldırılıncaya kadar devam eder. Yardımsever bir ailede büyüyen çocuklar çalışma hakkından yararlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu