Ekonomi

Elazığ’da çiftçilerin mera alanlarına Güneş Enerjisi Santrali kurulması isteniyor.

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ İl Özel İdaresi CHP Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, Karakoçan ilçesinde çiftçilerin hayvanları için kullandıkları mera alanlarına özel şirketlerin talebi üzerine Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulmak istendiğini söyledi. Okçuoğlu, “Hayvancılık üretiminin yüzde 15-20’sinin karşılandığı Elazığ’da hayvancılığın en yoğun olduğu bölgeye yatırım yapılmasını öngören planlar burada hayvancılığın önünü de tıkayacaktır. Kızılca köyümüz, Kavakdere köyümüz, Karapınar köyümüz” ve özellikle Yenimahalle’nin tamamı mera alanıdır.”

Elazığ İl Özel İdare Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, köylülerin itirazlarına rağmen Karakoçan ilçesinde tarım arazisi olan mera arazilerine Güneş Enerjisi Santrali kurulmak istendiğini söyledi.

“GES’İN TARIM ALANLARINDA YAPILMASI İSTİYORUZ”

Mahmut Okçuoğlu şunları söyledi:

“Karakoçan ilçesine elektrik toplama merkezinin kurulmasının ardından, sıklıkla dile getirdiğimiz tarım alanlarının güneş enerji santraline dönüştürülmemesi konusunda kurum yöneticilerimizi duyarlı olmaları konusunda uyarmıştık. Son dönemde Karakoçan ilçesinde büyük şirketlerin faaliyete geçtiğini belirtmek isterim. Mera arazilerini araziye dönüştürerek ticari amaçlı 10 megabayt ve 15 megabaytlık güneş enerjisi santrali başvurusunda bulunduk.Karakoçan Hamzalı köyümüzde bir firma yaklaşık 200 dönümlük alana Güneş Enerjisi Santrali kurmak istiyor. İlgili firma ve birim yöneticilerimiz oraya geldiğinde köylülerimizin buna kesinlikle karşı olduklarını, bilgi bile istemediklerini söylediler.Mera alanlarımızın hazineye dönüştürülmesi ve Güneş Enerjisi Santrali yapılmaması konusunda büyük tepki var. Devlet büyüklerimizden biri dedi ki, Birilerinin birilerini feda etmesi gerekiyor, ya tarımın geliştirilmesi gerekiyor ya da gücün kıymetinin bilinmesi gerekiyor.

“GES PROJELERİ HAYVANCILIĞI YOK EDİYOR”

Son dönemde çıkarılan kanunla mera alanlarının çok hızlı ve çok kolay biçimlere dönüştürülmesi ve bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesi aslında hayvancılığın önünde engel teşkil etmektedir. Firmaların buraya yatırım yapmasına karşı değiliz ama bu yatırımları yaparken daha marjinal alanların dönüştürülmesi ve oraya güneş enerjisi santrallerinin yapılması gerekiyor. Elazığ’da hayvancılığın en yoğun olduğu, hayvancılığın yüzde 15-20’sinin karşılandığı bölgeye yatırım yapılmasını öngören planlar, burada hayvancılığın da önünü tıkayacak. Kızılca köyümüz, Kavakdere köyümüz, Karapınar köyümüz ve özellikle Yenimahalle’miz mera alanlarıdır. “İlgili şirketlerin siyasi baskı yaparak bu mera alanlarını dönüştürdüğü yönünde haberler alıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu