Ekonomi

Eni düşük karbonlu dönüşümü finanse etmek için bölünme planlıyor

İtalyan enerji şirketi Eni, düşük karbon girişimlerine daha fazla kaynak ayırırken gelişimlerini finanse etmek için gelecek vaat eden petrol ve gaz projelerindeki hisselerini bölmeyi düşünüyor. CEO Claudio Descalzi’nin ayrı varlıklar veya “uydular” yaratma stratejisinin bir parçası olan potansiyel bölünmeler, Endonezya ve Fildişi Sahili’ndeki projeleri içerebilir.

Bu hamle, Eni’nin özel sermaye şirketleri ve altyapı fonları gibi kuruluşlardan yatırım çekmesine olanak tanıyacak ve geleneksel ya da düşük karbonlu enerji sektörlerine özel ilgi duyan yatırımcılara hitap edecek.

Finans Direktörü Francesco Gattei, uydu modelinin geleneksel ürünlere olan talep ile daha yeşil alternatiflerin geliştirilmesini dengelemek için ek finansman kaynakları sağlamak üzere tasarlandığını açıkladı.

Eni, perakende ve yenilenebilir birimi Plenitude ve biyoyakıt bölümü Enilive’i kurarak bu yönde adımlar attı; her ikisi de dış yatırım çekti ve daha fazla büyüme finansmanı sağlamak için halka arz planlanıyor.

Eni geçmişte, İngiliz Kuzey Denizi petrol ve gaz operasyonlarını Ithaca Energy ile birleştirmek ve şirketin yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki %38,5’lik hissesini almak için yakın zamanda yapılan bir anlaşma da dahil olmak üzere fosil yakıt operasyonlarını başarılı bir şekilde dağıttı. Bu anlaşma Eni’nin sermaye harcamalarını azaltmasına ve Ithaca’dan potansiyel olarak temettü elde etmesine olanak tanıyor.

Şirket ayrıca HitecVision ile Norveçli petrol ve gaz şirketi Vaar’ı kurdu ve borsaya kote etti ve Angola’da BP ile ortak bir girişim olan Azule Energy’yi kurdu. Bu iştirakler Eni’ye gevşek bir şekilde bağlı, sermaye harcamalarını ve borçlarını bağımsız olarak yönetiyor, hatta ana şirkete temettü ödüyorlar.

Mart ayı ortasında yapılan bir piyasa güncellemesi sırasında Eni, 2024-2027 yılları arasında düşük karbonlu uydularındaki hisselerin listelenmesi veya satışından yaklaşık 4 milyar Avro (4,31 milyar $) ve petrol ve gaz arama ve üretim birimlerinden 4 milyar Avro daha elde etme niyetini açıkladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirketin stratejisi esnekliği ve özel sermaye çekme kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Bazı analistler Enilive’ın stratejik plasmanının ve borsaya kote olmasının yaratacağı potansiyel değer artışı konusunda iyimser olsa da, diğerleri hisse senedi piyasalarının Eni’nin uydu kuruluşlarının yarattığı değerin farkına varması konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Eni yakın zamanda dağıtım politikasını iyileştirdi ve 2024 hisse geri alım programını artırdı. Ancak CFO Francesco Gattei, varlıkların elden çıkarılmasıyla bağlantılı özel temettü fikrini reddetti. Şirket, biyo-plastik üreticisi Novamont ve Karbon Yakalama ve Depolama operasyonları gibi diğer birimlerini daha geniş stratejisinin bir parçası olarak bağımsız uydulara dönüştürme olasılığını araştırmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu