Ekonomi

Erdoğan’ın açıkladığı yaş çay fiyatına tepki: Bizi yok sayanları sandığa gömeceğiz

RİZE – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Rize mitinginde açıkladığı taze çayın taban alış fiyatı 11 lira 30 kuruş, Rize’nin Pazar ilçesinde protesto edildi. Çay üreticilerinin haklarını savunmak amacıyla çay üreticileri tarafından kurulan Çay Üreticileri Meclisi tarafından yürütülen eylemde, taze çayın taban fiyatının 18 lira olması gerektiği belirtildi.

‘BEKLENTİLERİMİZ İÇİN’

Çay Üreticileri Meclisi adına açıklama yapan Recep Memişoğlu, “Biz Çay Üreticileri Meclisi olarak 27 Nisan’da bu meydanda düzenlediğimiz basın açıklamasıyla taban fiyat talebimizi 18 lira olarak kamuoyuna duyurduk. fiyat üreticinin girdi fiyatları enflasyon ortamı ve temel tüketim baz alınarak belirlenmektedir.Taze çay fiyatına yapılan zam sonucunda haklı olarak bu çeşidi belirledik.Dün Rize’de Erdoğan taze çay fiyatını 11.30 TL olarak açıkladı.Bu fiyat üreticinin beklentilerinin çok altında kaldı.

‘Bizi yok sayanları gömeceğiz’

Temel tüketim maddelerinin yüzde 300’den fazla arttığı, gübrenin tonunun 12 bin 500 lira, yevmiyenin bin lira, çayın tonunun 3 bin 500-4 bin lira olacağı söylenen bir ortamda; biz çay üreticileri olarak kendi tarlamızda çiftçilik bile yapamayacağız. Bir çay toplama bezinin 20-40 lira aralığında olduğunu biliyoruz ve tüm çay toplama orta ekipmanları çok arttı, yaşıyoruz. Çay Üreticileri Meclisi olarak diyoruz ki; Erdoğan’ın açıkladığı 11.30 liralık fiyatı kabul etmiyoruz, protesto ediyoruz. Bu fiyat, üreticinin hiç beklemediği ve pro-prodüktörü bile onurlandırmayan bir fiyattır. Bizi yok sayanları sandığa gömeceğiz, gereken dersi vereceğiz. Hakkımız olanı istemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Çayın taban fiyatı 18 lira olmalı. Çayımıza ve emeğimize sahip çıkıyoruz. ÇAYKUR halka aittir ve satılamaz. Susma, sandığa bağır ve dersini ver.”

golyakaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu