Haber

Erzincan’daki maden sahasında yapılan analizlerde herhangi bir olumsuz etki tespit edilmedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Kontrol Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün, Erzincan’ın İliç ilçesinde heyelan meydana gelen maden sahasında şu ana kadar yapılan su ve toprak analizlerinde herhangi bir soruna rastlanmadığını belirtti.

Akgün, maden sahasındaki Portatif Su ve Atıksu Analiz Laboratuvarı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, mevzuat kapsamında çevre kontrolleri yaptıklarını söyledi.

Merkezde bulunan Etraf Referans Laboratuvarı’nda denetimler sırasında ihtiyaç duydukları ölçüm ve analizleri yaptıklarını belirten Akgün, “Bu laboratuvarda 1200’den fazla parametreyi analiz edebiliyoruz. Mobil Su ve Atıksu Analizi, ihtiyaç duyduğumuz ölçüm sonuçlarını sağlıyor. Afet, kaza ve acil durumlarda çok daha kısa sürede laboratuvarımızı kullanıyoruz.” dedi.

Tesislerin faaliyetlerini uzaktan da takip ettiklerini anlatan Akgün, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda 780’den fazla sanayi bacası ve 500’den fazla atıksu arıtma tesisinin çıkış suyundaki kirletici parametreleri online olarak takip ediyoruz. Rastgele bir olumsuzluk durumunda anında müdahale ediyoruz. Bulunduğumuz bölgede meydana gelen kaza sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: Sağlık Bakanlığımızın talimatıyla hem Bakanlığımızın merkezi kontrol gruplarını, hem il müdürlüğümüzün kontrol ekiplerini, hem de Taşınabilir Su ve Atıksu Analizlerimizi sevk ettik. Laboratuvar aynı gün bölgeye gönderildi. Olaydan kaynaklanabilecek herhangi bir çevre kirliliğinin olup olmadığını tespit etmek için derhal çevre izleme çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalar sırasında mutlaka hem toprak hem de su numunelerini topluyoruz. “Anlık olarak alıyoruz. Bu analizleri anında gerçekleştirip ölçüm sonuçlarını alabiliyoruz.”

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerle birlikte bölgeyi gezdiklerini belirten Akgün, “Onların tavsiyeleri üzerine ek ölçüm ve izleme noktaları da oluşturduk. İlk günden bu yana yaptığımız analizlerde herhangi bir sorunla karşılaşmadık.” söz konusu.

Akgün, çalışmalarının sürdüğünü ve bu analizin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini belirtti.

Bakanlıkça yetkilendirilmiş 230’un üzerinde çevre laboratuvarının bulunduğunu belirten Akgün, “Dolayısıyla burada incelenen parametrelerle ilgili yetkili diğer laboratuvarlara gönderiyoruz, böylece yaptığımız analizlerin karşılaştırmalı sonucuna tüm kamuoyu ulaşabiliyor. yapılmış.” Bu kelimeyi kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu