Haber

Fransa Başbakanı, emeklilik yaşının 64’e çıkarılmasının ‘tartışmaya konu olmadığını’ söyledi

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, hükümetin hazırladığı reform paketi kapsamında emeklilik yaşının 64’e çıkarılması planının “tartışmaya açık olmadığını” belirtti.

6 Şubat’tan itibaren Ulusal Meclis’te görüşülecek emeklilik reformu hakkında kamu yayın kuruluşu Franceinfo’ya açıklamalarda bulunan Borne, reform kapsamında emeklilik yaşının 64’e çıkarılması planının “tartışmaya açık olmadığını” söyledi.

Borne, reform paketindeki “64 yıl” ve daha önce yürürlüğe giren “Touraine reformunun hızlandırılması”nın, farklı meclis kümeleriyle görüşerek sendika ve patronun sözlerini dinledikten sonra ortaya koydukları uzlaşma kapsamında olduğuna dikkat çekti. kuruluşlar.

Başbakan Borne, “emeklilik reformunda en çok kaybedenler kadınlardır” iddialarının aksine bu reformun özellikle kariyerleri sekteye uğrayan kadınları koruduğunu, reform kapsamında emekli maaşına zam yapacakların üçte ikisinin emekli olacağını da savundu. kadın ol

Söz konusu artış emekli maaşında aylık 100 Euro’ya tekabül ediyor.

Fransız basını, milletvekillerinin hükümetin emeklilik reformlarında yaklaşık 7 bin değişiklik teklif ettiğini bildirdi.

2014 yılında Fransız Parlamentosu’nda oylanan ve 2020 yılında yürürlüğe giren “Touraine reformu”, kademeli olarak prim ödeme sürelerini artırmış ve 2035 yılında tam emekli maaşı alabilmek için 43 yıl prim ödeme zorunluluğu getirmiştir.

emeklilik reformu

10 Ocak’ta Borne, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini açıkladı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 2030’da 64’e çıkarılacağını kaydeden Bakan, şunları kaydetti:

Emeklilik reformuna karşı 19 Ocak’ta ülke genelinde düzenlenen gösterilere 1 milyonu aşkın kişi katılırken, Fransa’nın en değerli 8 sendikası 31 Ocak’ta yeniden sokağa çıkma çağrısı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu