Haber

Fransa, Burkina Faso vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu

Fransa, “Nijer’deki darbenin ardından bölgede artan gerilimin ortasında” Burkina Faso vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu.

Burkina Faso’da Fransız makamları adına vize başvurularını kabul eden aracı kuruluş Capago’nun internet sitesinde, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Burkina Faso’yu “Burkina Faso” ilan etmesinden sonra bir sonraki duyuruya kadar Fransa’ya vize verilmeyeceği duyuruldu. kırmızı Bölge.

Duyuruda vize başvurusu ve çağrı merkezlerinin kapatıldığı bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Mali ve Burkina Faso’nun Nijer’deki darbeye destek vermesinin ardından 7 Ağustos’ta Nijer, Mali ve Burkina Faso’ya seyahat uyarısı yayınladı.

Mali, seyahat uyarısının ardından “karşılıklılık esasına göre” bir sonraki duyuruya kadar Fransız vatandaşlarına vize verilmeyeceğini de duyurdu.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) cuntasının liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Nijer’deki askeri darbenin ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un serbest bırakılması ve göreve dönmesi için 7 gün süre verdi.

ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceğini açıklamasına rağmen, süre sonunda askeri operasyon başlatmadı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine karşı savaş anlamına geleceği konusunda uyardı.

gulagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu