Ekonomi

Google, Microsoft’u Bulut hizmetleri üzerinden rekabete aykırı olmakla suçluyor

Investing.com – Alfabe (NASDAQ: GOOGL), Microsoft’un (NASDAQ: MSFT) giderek daha güçlü hale gelen Bulut hizmetlerini hedef aldı.

Alphabet Reuters’e şunları söyledi: “rekabete aykırı”ve AB düzenleyicilerini rakibinin daha küçük şirketlerle yaptığı anlaşmaları engellemeye çağırdı.

Google Bulut lideri Amit Zaveryhaber ajansına verdiği röportajda “Microsoft, bulut alanında kesinlikle rekabete aykırı bir duruş sergiliyor.”söz konusu.

“Azure ve diğer bulut hizmetlerini birbirine bağlamak ve müşterilerin seçim yapmasını zorlaştırmak için Office 365 ve Windows’un yanı sıra şirket içi sektördeki hakimiyetlerinin çoğunu kullanıyorlar.”

Microsoft, daha geniş yazılım pazarındaki hakimiyetini rakiplerini ezmek için kullandığına dair endişelere yanıt olarak geçen Ekim ayında Avrupalı ​​bulut barındırma şirketlerine sunduğu teklifin şartlarını yumuşatmıştı.

Fransız bulut hizmetleri sağlayıcısı OVH Groupe (EPA: OVH), Alman Nextcloud, İtalyan Aruba ve Danimarkalı bir bulut hizmeti sağlayıcıları derneği, Avrupa Komisyonu’na Microsoft’un uygulamaları ve lisans anlaşmaları hakkında ayrımcı fiyatlandırma ve diğer haksız lisans koşullarını gerekçe göstererek şikayette bulundu.

Ancak dev şirketin getirdiği değişikliklerin, AB antitröst düzenleyicilerinin yeni bir soruşturmasını durdurmaya yetip yetmeyeceği belirsiz.

Big Tech’i rekabete aykırı davranışı nedeniyle cezalandırma konusunda genellikle ABD düzenleyicilerinden daha aktif olan AB’nin, soruşturma açılıp açılmayacağına ilişkin kararını önümüzdeki günlerde veya haftalarda vermesi bekleniyor.

Büyük bulut sağlayıcıları arasında en hızlı büyüyen şirket olan Microsoft, Amazon Web Services’ı (NASDAQ: AMZN) son yıllarda kazandığı ilk atak avantajını tüketti.

Synergy Research Group tarafından derlenen bilgilere göre, Microsoft’un Azure’u yaklaşık %23’lük bir küresel pazar payına sahipken, Amazon’un pazar payı son yıllarda %30 civarında. Synergy’ye göre Google Cloud’un payı %11 civarında.

Bulut barındırma hizmetleri pazarı yılda 200 milyar doların üzerinde bir değere sahiptir ve toplumdaki dijitalleşme eğilimleri ve özellikle Yapay Zeka uygulamalarının yaygınlaşması nedeniyle önümüzdeki yıllarda güçlü bir şekilde büyümesi beklenmektedir.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu