Haber

Hat Eserleri Sergisi Gönül Coğrafyalarımızdan Özbekistan ile Buluşuyor

İslam Medeniyetlerinin ortak çatısını sanatsal faaliyetlerle güçlendirmek ve İslam Sanatlarına tutkun yeteneklere ulaşmak amacıyla dokuz yıldır devam eden Karikatür Eserleri Standı, Gönül Coğrafyamızdan Özbekistan’ın konuğu oldu. İslam Medeniyetlerinin zenginlikleriyle bezenmiş Özbekistan’da sınır sanatı severleri buluşturacak stant, 12-23 Eylül tarihleri ​​arasında Taşkent Sanat Galerisi’nde katılımcılarını bekliyor.

 

Hat Standı İslam Medeniyetinin İzlerini Kalbimizin Sokaklarına Taşıyor

Albayrak Kümesi’nin Türkiye sınırlarını aşan Sınır Eserleri Standı, TİKA iş birliğiyle Gönül Coğrafyamızın kadim coğrafyası Özbekistan’da ağırlandı. 12-23 Eylül tarihleri ​​arasında Taşkent Sanat Galerisi’nde sergilenecek eserler, çizgi sanatına ilgi duyan sanatseverleri buluşturacak. Aynı zamanda İslam birliğinin sembolü olarak da öne çıkan stant, İslam Medeniyetinin zenginliğine ve birliğine vurgu yapıyor.

12 Eylül’de gerçekleştirilen serginin açılışına Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Olgan Bekar, Albayrak Medya Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Abdullah Hanönü, TİKA Taskent Koordinatörü Ali İstek Tezcan, Özbekistan Kültür Bakanı Danışmanı Shavkatjon Zokirjonovich, Özbekistan Gazetecilik ve Gazetecilik katıldı. Kitle İletişim Üniversitesi Rektörü Herzodxon Qudratxo’ja, Albayrak Grubu. Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri ve Albayrak Grubu Teknoloji Koordinatörü Erdal Nalbant katıldı.

Hat sanatının en önemli örnekleriyle Özbekistan’daki sanatseverlerin dikkatini İslam sanatının güçlü mirasına çekme fırsatı sunan stant, iki ülke arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesini hedefliyor.

 

Özbekistan ve Yurt Dışına Hat Standı Açıldı

Albayrak Kümelenmesi’nin 9 yıldır düzenlediği ve her yıl farklı bir temayla hazırlanan Sınır Eserleri Standı, bu yıl Türkiye’de Kalima-i Tevhid temasıyla düzenlendi. İstanbul, Balıkesir, Ankara, Trabzon, Erzurum, Kayseri ve Gaziantep gibi şehirlerde sanatseverlerle buluşan sergi, artık gönül coğrafyalarına da uzanıyor. Türkiye’de 6350 km kat edilecek 25 farklı eser, İslam Kültürünün izini sürecek ve İslam Birliği çerçevesinde farklı kültürleri ortak paydada buluşturacak. “Ey Müminler” temasıyla hazırlanan eserlerde usta hattatların özgün yorumları yer alıyor.

Hat sanatını yaşatmak ve daha fazla insana ulaştırmak adına her geçen gün farklı işbirliklerine imza atan ve yeni eserlerin oluşmasına katkı sağlayan proje, önümüzdeki günlerde Gönül Coğrafyaları’na konuk olmayı hedefliyor. Albayrak Medya Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Hanönü, “Dokuz yıldır devam eden Sınır Çalışmaları Standımız İslam Medeniyetlerimizin kadim şehirlerinde sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl Özbekistan ile başlayan gezimiz iş birliğiyle devam ediyor. TİKA, sanatımızı daha çok kişiye ulaştırmak ve İslam’ın izlerini taşıyan sanatımızı sunmaktır.” “Hayatımızı yaşatmak için yurt dışı çıkış noktamız oldu. Faaliyetlerimiz her geçen gün ileriye adım atmaya devam edecek. Usta hattatlarımızın özgün eserleri kat ettikleri mesafeyi artırarak ilerlemektedir. Bu durumdan oldukça memnunuz. ” Bir açıklama yaptı.

TİKA’dan 170’e yakın ülkede 30 binin üzerinde proje ve etkinlik

TİKA, köklü geçmişinden miras aldığı kardeşlik ve dayanışma ruhunu daha fazla insana ulaştırma yolculuğunda 30 yılı geride bıraktı.

Yeni kurulan Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkelerle güçlü işbirlikleri kurmak amacıyla 1992 yılında kurulan TİKA, Türkiye’nin istikrarlı büyümesi ve uluslararası arenada artan nüfuzu sonucunda bugün 5 kıtada faaliyetlerine devam etmektedir. TİKA, bugüne kadar 170’e yakın ülkede, 61 ülkede 63 ofisi ile 30 binin üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Küresel bir kalkınma işbirliği kuruluşu olan TİKA, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Latin Amerika’dan Afrika’ya ve Güneydoğu Asya’ya kadar pek çok bölgede, insanın anne karnından başlayarak yaşamı boyunca yararlanacağı tüm alanları kapsayan çeşitli projeler hayata geçiriyor. hayat.

Kalkınmanın sadece ekonomik boyutuyla değil, sosyal ve kültürel değerlerin korunması, yaşatılması ve zenginleştirilmesiyle mümkün olduğu bilinciyle hareket eden TİKA, ortak tarihi ve kültürel mirasımızın korunması amacıyla birçok ülkede kültürel işbirliği proje ve faaliyetleri yürütmektedir. ve gelecek nesillere aktarmak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu