Haber

İki hastaneyi birbirine bağlayan yolun üzerine konut yapılacak

Sancaktepe’deki Feriha Öz Acil Durum Hastanesi yolunun üzerine, TOKİ’nin konut inşa edeceği ortaya çıktı. Bu hastane, Covid-19 salgınıyla çaba etmek için taşınan General İsmail Hakkı Tunaboylu Kışlası’nın arazi üzerine inşa edilmişti.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; TOKİ, Sarıgazi’ye “420 konut ve 18 adet dükkân” inşa etmek için bir proje hazırlayarak 9 Kasım’da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Projeye ait Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı. Proje tanıtım belgesinde yer alan bilgilere nazaran, inşaatın maliyeti, 308 milyon TL olacak. Evrakta, yere 26 blokun kurulacağı belirtilerek, şöyle denildi: “Proje alanı bulunduğu yer itibariyle, ana yollar yakınında olup, ulaşıma uygun bir noktadadır. Bu nedenle proje sahasının seçimi konut yerleşimi açısından oldukça doğru bir yerdedir.”

Konut projesinin İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ni birbirine bağlamak için yaklaşık bir yıl evvel yapılan yolun üzerine inşa edilecek olması dikkat çekti. Bu yolla, iki hastane ortasındaki uzaklık birkaç dakikaya kadar düşmüş ve hastaların kısa müddette sevkine imkan sağlamıştı. Yol için kamu kurumlarının bütçesinin ne kadar harcandığı ise meçhul.

Projeyi kıymetlendiren TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Lideri Esin Köymen, plansızlığa dikkat çekti. “Bu konut projesi yolun üzerine yapılacağı için bir kamu zararı, kuralsızlık ve ciddiyetsizlik de söz konusu” diyen Köymen, şunları lisana getirdi: “Kötü bir devirde oraya pandemi hastanesi yaptılar. Akabinde bir sabah kalktılar ve ‘Sosyal konut yapacağız’ dediler. Bunun için de yer bulmaları gerekiyordu ve Sarıgazi’deki araziyi buldular. Artık de hastane yolunun üzerine plansız, projesiz bir halde konut yapacaklar. Üzerine konut inşa edecekleri yolu, bir sene evvel yaptılar. İktidar, ‘boşaltılan askeri alanları yeşil alan yapacağız’ diyordu. Artık konut projeleriyle askeri alanları bu biçimde yapılaşmaya açıyorlar.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu