Teknoloji

İkinci el lüks otomobil satışları tamamen durdu

İkinci el piyasasında sakinlik devam ediyor. Lüks araç satışlarında hiç hareket yok. Vatandaşlar fiyatı 600 bin ile 700 bin TL arasında olan araçlara yönelmeye başladı.

İkinci el otomobil pazarındaki fiyat artışı yaklaşık 4 aydır sabit kaldı. Ancak araç satışlarında düşüşler görülüyor.

Lüks araçlar durma noktasına geldi

Özellikle lüks ikinci el araçların satışları durma noktasına geldi. Bayiler lüks araçlara ulaşmanın zorlaştığını belirtirken, değeri 2 milyon TL’nin üzerindeki araçlara kredi verilmediğini söyledi.

İkinci el otomobil piyasasının yaklaşık 4 aydır sakin olduğunu belirten galeri sahibi Gökhan Ardeşen, şunları söyledi:

Fiyatlarda düşüş çok hafif, artış olacağını da beklemiyoruz. Uygun fiyatlı araç satışı var ancak ikinci el lüks araç satışının olmadığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni herkesin lüks araç almaya gücü yetmemesidir.

“Kredi kullanılamıyor”

BDDK tarafından yapılan düzenleme sonrasında değeri 2 milyon TL’nin üzerinde olan otomobillere kredi kullanılamayacak. Şu anda ortalama fiyatı 600-700 bin TL olan araçları satıyoruz. Önümüzdeki günlerde fiyatların bir miktar düşmesini bekliyoruz.

Galeri sahipleri olarak bunun artmasını istemiyoruz. Eskiden sattıklarımızı değiştiremezdik ama artık bu durum tamamen ortadan kalktı. Şu anda araç alanlar tamamen ihtiyaçtan dolayı satın alıyor.

Yatırımcı, fırsatçı dediğimiz kişiler ortadan kayboldu. Devletimizin yaptırımları çok kıymetli. Yaptırımlar uygulamaya konulduğunda bile piyasa üzerinde olumlu bir etki yaratıyor.

refahiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu