Ekonomi

KOAH hastaları akciğer kanseri açısından da risk altında

Medicana Kadıköy Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Arman, KOAH hastalarının akciğer kanseri açısından da risk altında olduğunu belirtti.

Medicana Kadıköy Hastanesi açıklamasında görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Bülent Arman, kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani halk ortasında bilinen ismiyle KOAH’ın, akciğerdeki hava akışının tıkanmasına yol açan iltihabi bir akciğer rahatsızlığı olduğunu belirti.

KOAH’ın bronşit ve amfizem halinde iki temel yolla akciğerleri etkilediğini aktaran Arman, “Kronik bronşit, akciğerde bronş ismi verilen hava tüplerinde iltihaplanmaya yol açar. Bu iltihaplanma sonucu teneffüs yollarında artmış mukus salgısı yani balgam görürüz. Amfizem ise hava değişiminin yapıldığı alveol keseciklerini harap eden bir durumdur.

Amfizem sonucunda da KOAH hastalarında akciğerde temiz-kirli hava değişimi sekteye uğrar. Ayrıyeten KOAH’ın ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalıktır. Akciğeri etkileyen bir diğer hastalık olan akciğer kanseri de tüm kanser türleri arasında en sık görülenlerden bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Arman, Türkiye’de en sık karşılaşılan 3’üncü kanserin akciğer kanseri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Akciğer kanseri, başka kanser tiplerinde olduğu üzere genetik yapı ile ilgili. Mutasyona uğrayan birtakım akciğer hücreleri, sağlıklı hücrelerden daha süratli çoğalmaya başlıyor ve sonuç olarak da akciğerde tümör kitleleri oluşuyor. Tümör gerek akciğer dokusuna ziyan vererek gerek de diğer organlara yayılarak hastanın sıhhatini tehlikeye atıyor. KOAH ve akciğer kanserinde görülen pek çok belirti ortak.

Nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, istemsiz kilo kaybı üzere semptomlar hem KOAH’ta hem de akciğer kanserinde görebildiğimiz durumlardır. KOAH’ta sayılanlara ek olarak sarı-yeşil renkte balgam, el ve ayaklarda şişme üzere belirtiler de ortaya çıkabilir. Akciğer kanserinde de ek olarak öksürükle kan gelmesi, kemik ağrısı, baş ağrısı üzere semptomlar olabilir. KOAH ve akciğer kanseri gelişiminde en kıymetli risk faktörü olan sigara içmek akciğer dokusunda önemli hasar oluşturan bir durumdur. Sigara, teneffüs yollarında iltihaplanmayı tetikleyerek KOAH, akciğer hücrelerinde mutasyona neden olabilecek değişikleri yaparak da akciğer kanseri gelişiminde rol oynar.”

“Ülkemizde sigara içme oranın yaklaşık yüzde 30’larda olduğunu düşünürsek toplumumuz her iki hastalık açısından da riskli kümede yer alır.” diyen Arman şunlara vurgu yaptı:

“KOAH gelişiminde ziyanlı gazlara maruziyetin de bir etkendir. Bilhassa kırsalda yaşayan hiç sigara kullanmamış fakat dışarıda çeşitli biyoyakıtlarla ocak yakan bayanlarda da KOAH gelişebilir. Akciğer kanserinin daha ender de olsa hiç sigara içmemiş bireylerde ortaya çıkabilir. KOAH hastaları, akciğer kanseri açısından da risk altında. Her sigara içen KOAH olacak kanser olacak diye de bir kural yok lakin sigara riski çok artırır. Hem kanser hem de KOAH gelişiminde kişinin genetik temeli de değerlidir. Şayet bireyde bu hastalıklara yatkınlık varsa sigara tetikleyici bir faktör olabiliyor.”

KOAH tedavisinde temel amacın hastanın semptomlarını hafifletmek olduğunu aktaran Arman, “KOAH’ta akciğerlerde meydana gelen hasarı geri döndürmek şu an için mümkün değildir. O yüzden, KOAH’ı tedavi ederken hastanın daha rahat nefes alıp vermesini sağlayacak, balgamını ve öksürğünü azaltacak birtakım ilaçlar kullanılır. KOAH’ta tedavinin muvaffakiyetini en çok etkileyen durum ise sigara kullanımıdır.

Eğer hasta tedavi sırasında sigara içmeye devam ederse maalesef tedavi çok faal olmaz. Hastalar kesinlikle sigarayı bırakmalıdır. Akciğer kanseri tedavisinin kanserin çeşidi ve evresine nazaran yapılır. Kanser tedavisinde tümörün cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi, radyoterapi üzere farklı tedavi alternatifleri var. Hastanın yaşına, genel durumuna ve kanserin evresine nazaran uygun tedaviyi belirlenir. Bazen hastalarda birkaç farklı tedavi yolunu birlikte kullanılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu