Haber

Kremlin: Avrupa ile ilişkiler olabilecek en düşük seviyeye geriledi

Kremlinsözcü Dmitry Peskov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin toplu halde Rus diplomatları sınır dışı ettiğine, AvrupaBEN ile ilişkilerBunun ‘en düşük seviyeye’ gerilediğini gösterdiğini söyledi.

Peskov, “Bu konudaki değerlendirme net, her şey olabilecek en alt seviyeye geriledi. Bu tür her adım, diplomatik ilişkilerin devamının temellerini daraltır ve cevapsız bırakılamaz. Bu, ilişkilerin daha da bozulmasına neden olan bir adımdır.”dedi.

Şubat ayında Rus diplomatlara yönelik yeni bir sınır dışı etme dalgası başlatıldı. Şubat ayında, Avusturya ve Hollanda’daki Rus diplomatik misyonlarının birçok çalışanı, bu ülkeler tarafından istenmeyen adam ilan edildi. Norveç, İsveçVe AlmanyaRus diplomatların sınır dışı edildiğini duyurdu.

Söz konusu ülke yetkilileri, Rus diplomatların sınır dışı etme kararıyla bağlantılı olarak ‘diplomatik statüyle bağdaşmayan faaliyetlerde’ bulunduklarını iddia etti. Hollanda, AlmanyaVe NorveçRus diplomatların gizli istihbarat faaliyetlerinde bulunduğunu savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı ise bu ülkelerin düşmanca adımlar attığına değindi ve benzer kararlarla yanıt verdi. Son olarak, 20’den fazla Alman ve 10 Norveçli diplomat Rusya’dan sınır dışı edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu