Haber

Malatya Belediye Başkanı Selahattin Gürkan kentteki son durumu anlattı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ili etkiledi.

Bu illerden biri olan Malatya’da bin 154 bina yıkıldı, bin 346 kişi hayatını kaybetti.

Ensonhaber’e bölgedeki son durumu değerlendiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, millet olarak ağır bir felaketin yaşandığını söyledi.

“Vatandaşlarımızdan hiç kimse evlerine giremez”

“Kaybın için üzgünüm.”Gürkan şunları söyledi:

Şu anda hem ülkemizde hem de Türkiye genelinde milli birlik ve beraberlik sağlanmıştır. Yardım her taraftan gelir. Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ediyor. 1346 vatandaşımız hayatını kaybetti. 6 bin 962 yaralımız var. Yıkılan ve ağır hasar gören binalarımız var. Sık sık yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle hiçbir vatandaşımız evlerine giremiyor. Bu bir süreç, inşallah bu süreci de atlatacağız.

“Aç ve maruz kalan kimse yok”

Malatya’da aç, açıkta kimse yok. Çadırlarla ilgili düşüncelerimiz var. Soğuk olduğunu biliyorsun. Merkezde eksi 15 dereceye, ilçelerde ise eksi 23 dereceye kadar düşen hava şartları laf konusu oluyor. Umarım bu üzücü günler geçer. Bölge büyük bir felaket yaşadı. Sarsıntının şiddeti çok şiddetliydi. Biz o ilk sarsıntının yaralarını sarmaya çalışırken ikinci bir beyin sarsıntısı oldu. Arama kurtarma ekiplerimizi enkaz altında bıraktı. Doğal yaralarımızı saracağız, herkes birlik içinde…

oltu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu