Ekonomi

Morgan Stanley’den TCMB analizi! Faiz indirimi ne zaman başlayacak?

Morgan Stanley ekonomistlerinden Hande Küçük, notunda Türkiye’ye ilişkin enflasyon ve para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Notta, ücret ve fiyat artışları ile kamu harcamalarındaki artışın 2024 yılının ilk çeyreğinde enflasyonu artıracağına dikkat çekilirken; İlk faiz indiriminde 2024 yılının dördüncü çeyreğine vurgu yapıldı.

Analizde şu ifadeler kullanıldı:

Enflasyon görünümü halen Merkez Bankası’nın Mayıs ayında yıllık yüzde 70-75 aralığında zirveye ulaşacağına dair kısa vadeli tahminleriyle büyük ölçüde uyumlu görünse de, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine yönelik yukarı yönlü riskler 2024’ün ikinci yarısında daha belirgin görünüyor. öte.

Faiz oranlarının 2024 dördüncü çeyreğine kadar sabit kalacağını öngörüyoruz. Enflasyonun 2024 ikinci yarısındaki düşüş hızına ilişkin riskler dikkate alındığında ilk faiz indiriminin 2024 dördüncü çeyrekte yapılabileceğini düşünüyoruz. Zirveden sonra ilk faiz indirimi yapılabilir. Ocak ayında yüzde 45 seviyesinde olan siyasi ilgi yıl sonunda yüzde 40’a ulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu