Teknoloji

Musk’ın açıklamasına göre Grok yakın gelecekte açık kaynak olacak

Elon Musk‘ın yapay zeka girişimi xAI, OpenAI’a dava açmıştı ve Microsoft (MSFT) destekli girişim olan ChatGPT’nin açık kaynak köklerinden saptığı iddiasıyla dava yoluna gitmişti. Bu olaydan günler sonra ChatGPT’ye rakip olan chatbot’u Grok’u açık kaynak olarak kullanacağını söyledi.

xAI, geçen yıl bilgiye “gerçek zamanlı erişim” sağlayan Grok’u piyasaya sürdü. Hizmet, X aboneliği için ödeme yapan müşterilerin kullanımına açıktır.

Musk, Google’a karşı bir denge unsuru olarak OpenAI’ın kurulmasına yardımcı oldu. Ancak Musk’ın geçen ay sonlarında açtığı davada, teknolojisini halka “ücretsiz olarak sunması” gereken OpenAI’ın kapalı kaynak haline geldiğini ve odak noktasını Microsoft’un kârını maksimuma çıkarmaya yönelttiğini iddia ettiği yönünde iddialar getirildi.

Dava aynı zamanda birçok teknoloji uzmanı ve yatırımcı arasında açık kaynaklı yapay zekanın yararları hakkında bir tartışmayı da ateşledi. Firması, OpenAI’ın ilk destekçileri arasında yer alan Vinod Khosla, davayı “YGZ’ye ulaşma hedeflerinden ve onun faydalarından büyük ölçüde uzaklaşma” olarak nitelendirdi. YGZ, günümüzdeki bazı yapay zeka araştırmalarının temel amacı olarak tanımlanmaktadır.

Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Marc Andreessen, Khosla’nın tweet’ine onu yapay zeka alanında “açık kaynak araştırmalarını yasaklamak için lobi yapmakla” suçlayarak yanıt verdi. “İnsan refahını artıran her önemli yeni teknoloji, katı bir ahlaki panikle karşılanıyor.” diye ekledi.

Grok’un yakın gelecekte açık kaynak olma vaadi, xAI’ın, sohbet robotlarının kodlarını halka yayımlayan Meta (META) ve Fransız startup Mistral dahil olmak üzere bir dizi büyüyen firmanın listesine katılacağı anlamına geliyor.

Musk uzun zamandır açık kaynağın savunucusu olmuştur. Yönettiği diğer bir firma olan Tesla (TSLA), teknolojilerinin çoğunu açık kaynak olarak kullanmakta. Musk 2014 yılında “Tesla, iyi niyetle teknolojimizi kullanmak isteyen hiç kimseye karşı patent davası başlatmayacaktır.” demişti. Eskiden Twitter olarak bilinen X, geçen yıl da bazı algoritmalarını açık kaynaklı hale getirmişti.

Elon Musk’ın bu paylaşımı sonrasında bazı altcoin’lerde önemli yükselişler yaşandı. XAI haberin ardından %35 artış kaydetti.

Bu haber ilk olarak Yoyodex sitesinde yayımlanmıştır.

suruchaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu