İş

Nüfuz sahibi kişilerin finansal işlemlerine sıkı tedbirler geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamusal nüfuz sahibi bireylerin finansal süreçlerine ait yükümlüler tarafından alınması gereken sıkılaştırılmış önlemler uygulanacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Mali Hataları Araştırma Heyeti (MASAK) genel bildirisinde, “kamusal nüfuz sahibi kişiler”, seçimle yahut atama yoluyla kendisine kıymetli bir kamusal misyon tevdi edilen üst seviye gerçek şahıslar ile milletlerarası kuruluşların idare şurası üyeleri, üst seviye yöneticileri ile muadil misyon yapan öteki bireyler olarak tanımlanıyor.

Tebliğe nazaran, finansal kuruluşlar, finansal olmayan belli iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar; müşteri yahut gerçek faydalanıcının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi gayesiyle makul önlemleri alacak.

Bu yükümlüler, yabancı bir ülke tarafından seçilen yahut atanan kamusal nüfuz sahibi bireylerle yahut bunların eşleri, birinci derecede akrabaları ya da yakınları ile tesis edilen iş münasebetlerinde ve gerçekleştirilen süreçlerde, bu bireylere ilişkin yahut sürece mevzu malvarlıkları ve fonların kaynağının tespiti için makul önlemler alacak.

Bu önlemler, Türkiye tarafından seçilen yahut atanan ya da memleketler arası kuruluşlarda misyon yapan kamusal nüfuz sahibi şahıslarla yahut bunların eşleri, birinci derece akrabaları yahut yakınları ile tesis edilen iş alakasının ve gerçekleştirilen süreçlerin yüksek riskli olarak kıymetlendirilmesi durumunda da uygulanacak. Önlemler ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi bireylerin misyondan ayrılmaları yahut bu niteliklerini kaybetmelerinden sonra en az bir yıl müddetle uygulanmaya devam edilecek.

Finansal kuruluşlar, finansal olmayan belli iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi şahıslarla iş bağı tesisini, mevcut iş münasebetinin sürdürülmesini ya da sürecin gerçekleştirilmesini üst düzeydeki vazifelinin onayına bağlayacak.

Yükümlülüklere uyulmaması durumunda cürüm gelirleri mevzuatı uygulanacak

Tebliğe nazaran, bir çıkar yahut gaye birlikteliği olarak değerlendirilebilecek, birinci derece dışındaki akrabalık, nişanlılık, şirket paydaşlığı yahut şirket çalışanı olma üzere her türlü toplumsal, kültürel yahut ekonomik nitelikli yakınlık, kamusal nüfuz sahibi şahısların yakınları olarak pahalandırılacak.

Yükümlüler, hayat sigortası poliçesinin lehdarının yahut gerçek faydalanıcısının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi hedefiyle, sigorta poliçesine bağlı hak ve alacakların lehdara ödenmesinden evvel yahut en geç ödeme vaktinde makul önlemler alacak. Buna ait yüksek risk tespit edildiği durumlarda ödeme yapılmadan evvel üst idare bilgilendirilecek.

Kamusal nüfuz sahibi şahıslara ait olarak getirilen yükümlülüklere uyulmaması halinde cürüm gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanunda öngörülen cezalar uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu