Haber

Pakistan’da genel seçimlerde gerginlik sürüyor

Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin Tank bölgesindedir. Kot Azam bölgesiKimliği belirsiz kişilerin seçim görevlilerine silahlı saldırı düzenlediği bildirildi.

Saldırıda bir polis memuru hayatını kaybederken, Kot Azam’da polis oylama sürecigeçici olarak durdurulmuştur.

Tank bölgesinin Afganistan’a komşu olan Güney Veziristan ile sınırı bulunuyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Baluç, güvenliğin tam sağlanması amacıyla seçim günü İran ve Afganistan sınırlarının kapatılacağını duyurdu.

Cep telefonu ve taşınabilir internet hizmetleri durduruldu

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, devam eden genel seçimlerle ilgili olarak, kanun ve düzeni korumakBu amaçla ülke genelinde cep telefonu ve taşınabilir internet hizmetlerinin süresiz olarak durdurulduğu doğrulandı.

Açıklamada, son dönemde yaşanan saldırılarda oyuncuların hayatını kaybettiği, kamu sisteminin korunması ve olası tehditlerle mücadele için güvenlik önlemlerinin önemli olduğu kaydedildi.

Sosyal medyada binlerce kullanıcı cep telefonu ve internet hizmetlerinin durdurulmasına tepki gösterdi.

Pakistan’da Millet Meclisi ve il meclisi seçimleri için bugün yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemi, saat 17.00’de sona erecek.

Seçim adaylarına yönelik saldırılar arttı

Ülkede 8 Şubat genel seçimleri öncesinde siyasetçilere yönelik saldırılar artarken, son olaylarda 1 milletvekili adayı ve 1 siyasetçi hayatını kaybetti, 9 kişi de yaralandı.

Eski milletvekili Muhsin Davar, 3 Ocak’ta Kuzey Veziristan’da konvoyuna düzenlenen silahlı saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

İslam Ulema Cemiyeti Partisi milletvekili adayı Kari Hayrullah da 3 Ocak’ta Hayber Pakhtunkhwa’nın Bajaur bölgesinde meydana gelen bombalı saldırıdan sağ kurtuldu.

Pakistan Müslüman Birliği-Navaz Partisi’nin (PML-N) milletvekili adayı Aslam Buledi’ye de 10 Ocak’ta Belucistan’ın Turbat bölgesinde silahlı saldırı düzenlendi. Yaralanan Buledi hastaneye kaldırıldı.

Hayber-Pahtunhva eyaletinin Kuzey Veziristan bölgesinde aynı gün silahlı saldırıya uğrayan bağımsız milletvekili adayı Kelimullah Han ve iki koruması hayatını kaybetti.

PTI siyasetçisi Şah Halid, 11 Ocak’ta Hayber-Pahtunhva vilayetinde düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Dün Belucistan’ın Sibi bölgesinde PTI’nin seçim mitingine bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu