Haber

Polonya’da Rus casus ağı çökertildi

Polonya’da, Rusya Askeri İstihbaratı (GRU) için çalıştığı iddia edilen, ülkede şimdiye kadar görülen “en büyük casus ağı” üyelerinin yakalandığı bildirildi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya devlet radyosuna verdiği röportajda ülkedeki Rus casus ağı ve Wagner Kümesi’nin Beyaz Rusya’ya gelişiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Blaszczak, ülkede faaliyet gösteren Rus casus ağının Ulusal Savcılık Ofisi ve İç Güvenlik Servisi (ABW) tarafından kırıldığını duyurdu.

Söz konusu casus şebekesinin “Polonya’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik terör saldırıları düzenlemek amacıyla Kremlin tarafından kurulduğunu” iddia eden Blaszczak, bunu “Rus imparatorluğunu diriltme girişimleri” olarak nitelendirerek, bunun ülkesi için oluşturduğu tehlikenin farkında olduklarının altını çizdi. .

Bu tür grupların Polonya için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı sorusuna Blaszczak, “Polonya güvenlik güçleri herhangi bir Rus provokasyonuna karşı gece gündüz çalışıyor” dedi. cevabı verdi.

Mart ve Temmuz aylarında ülkede Rus askeri istihbaratı için casusluk yapmakla suçlanan 15 kişi tutuklandı.

Wagner Grubu bir tehdit olarak algılanıyor

Blaszczak, Wagner Grubu’nun Beyaz Rusya’ya gelişiyle ilgili olarak, “Rusya’nın Wagner Grubu’ndan birkaç bin paralı askerin Beyaz Rusya’ya gelişinin de ülkemiz için bir tehdit oluşturduğunu anlamalıyız” dedi. sözünü kullandı.

Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komitesi’nin olası riskleri görüştüğünü belirten Blaszczak, birliklerin Polonya’nın batısından Biala Podlaska şehri ile Kolno kasabasına nakledilmesine karar verildiğini söyledi.

Belarus, Wagner Kümesi yeniden yerleşimi teklif etti

Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Haziran ayında silah arkadaşlarıyla birlikte Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ayaklanma, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun ortaya çıkmasıyla sona erdi.

Prigojin’in Belarus’a gitmesinin ardından Wagner’in ülkeye yerleşmesini öneren Lukashenko, Belarus ordusunun Wagner savaşçılarının deneyimlerinden yararlanabileceğini kaydetti.

Wagner’in kurucusu Prigojin, dün paralı askerlerinin Belarus topraklarına ulaştığını bildirdi.

Belarus ordusunu “dünyanın ikinci ordusu” yapmaktan söz eden Prigojin, gerekirse yanlarında olacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu