Ekonomi

Reel kesim güven endeksi Mayıs’ta değişmedi

Mayıs ayında mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre değişmeyerek 105,1’de kaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı Ekonomik Eğilim İstatistikleri ve Reel Kesim İnanç Endeksi verilerini açıkladı. Mayıs ayı İktisadi Eğilim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1743 işyerinin ağırlıklandırılması ve muadillerinin toplanmasıyla değerlendirildi.

2023 yılı Mayıs ayında mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre değişmeden 105,1’de kaldı.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde önümüzdeki üç aydaki ihracat sipariş büyüklüğünün, sonraki üç aydaki üretim hacminin ve son dönemdeki toplam sipariş büyüklüğü değerlendirmelerinin olduğu görülmektedir. üç ay endeksi artış yönünde etkilerken, sabit sermaye yatırım harcamaları, genel eğilim, önümüzdeki üç aydaki toplam istihdam, mamul stokunun cari değerlendirmeleri ve cari toplam sipariş büyüklüğü endeksi azalan yönde etkiledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RCI), bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 108,3 oldu. Son üç aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki aya göre üretim hacminde artış bildirenler lehine olan eğilimin zayıfladığı, iç piyasa siparişinde artış bildirenler lehine olan eğilimin ise bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. hacmi bir önceki aya göre güçlendi. İhracat sipariş skalasında düşüş bildirenlerin lehine olan gidişatın, artış bildirenlerin lehine döndüğü görüldü.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında kalması yönündeki değerlendirmelerin ve mevcut mamul stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olması yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.

Önümüzdeki üç aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki aya göre üretim hacmi, ihracat sipariş büyüklüğünde ve iç piyasa sipariş büyüklüğünde artış bekleyenler lehine olan eğilimin güçlendiği görüldü. Önümüzdeki on iki aylık dönemde sabit sermaye yatırım harcamalarının ve üç aylık istihdam artışına ilişkin beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.

Önümüzdeki üç ayda ortalama birim maliyetlerde artış bekleyenler ile son üç ayda artış bekleyenlerin lehine olan eğilimin zayıfladığı görüldü. Satış fiyatının önümüzdeki üç aylık dönemde artacağı yönündeki beklentilerin de zayıfladığı görüldü. Önümüzdeki on iki ayın bitmesinin prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 4,8 puan azalarak %62,8 oldu.

Bir önceki aya göre sektörünün genel gidişatı hakkında daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,4’e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 16,5’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 75,1’e geriledi.

Kapasite kullanım oranı arttı

İmalat sanayi genelinde mevsimsellikten arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 76,3 oldu. Mevsimsellikten arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 76 oldu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu