Teknoloji

Suudi Arabistan’dan olağanüstü gökdelen: Devasa bir sanal gerçeklik planetaryumu olacak

Riyad merkezli Arab News gazetesinin haberine göre Veliaht Prens Muhammed bin Selmanülkenin başkentinde, sanki Suudi Arabistan’da zaten yeterince büyük inşaat projesi yokmuş gibi Yeni Murabba adında devasa bir merkez inşa etme planlarını duyurdu.Merkez, 11,2 kilometrekarelik alanıyla Manhattan’ın yaklaşık üçte biri büyüklüğünde olacak.

Dünyanın en büyük çağdaş kent merkezi olduğu söylenen bu yapının en büyük özelliği tam ortasında olmasıdır. Mukaab adında içi boş, küp tasarımlı bir gökdelen olacak. . Gökdelenin yüksekliği 400 metre olacak. Ortasında bir kule de olacak devasa yapı, dünyanın en büyük gökdelenleriyle yarışacak.

Mukaab’ın, dünyadaki tüm binaları gölgede bırakan 35,2 kilometrekarelik bir işi tek başına sağlaması planlanıyor. Turistik yerlerden otellere, yerleşim alanlarından ticari alanlara kadar her şeyin yapının içinde toplanması planlanıyor.

Tasarımcılar, gökdelenin içinde de dijital bir dünyanın kurulacağını ve böylece kullanıcılara binanın tam metaverse deneyimini sunacağını söylüyor. Tanıtım görselinde görüldüğü üzere çalışanlar isterlerse denizin dibinde veya Avatar’ın dağlarında çalışabilecekler. Başka bir deyişle, bu bina dev bir sanal gerçeklik planetaryumuna benziyor.

Binanın sürdürülebilir bir yapıda olacağı ve çevreye zarar vermeyeceği de belirtiliyor. Gökdelenin 2030 yılında tamamlanacağı açıklandı ancak bu yapım süresi bu boyuttaki bir yapı için son derece kısa görünüyor. Bakalım plandan gerçeğe gidebilecek mi?

haber-sabanozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu