Haber

Tataristan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile Zengilan’da bir araya geldi

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, 2. Karabağ Savaşı’nda Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Zengilan’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Minnihanov, Zangilan Uluslararası Havalimanı’nda Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu ve Zengilan yetkilileri tarafından karşılandı. Minnihanov buradan Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı bölgelerde kurduğu ilk yerleşim birimi olan Ağali köyüne giderek Aliyev ile görüştü.

Aliyev, Minnikhanov’u Azerbaycan’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, işgalden kurtarılan bölgelere yapılan yatırımlar için Tataristan’a teşekkür etti.

Tataristan ve Azerbaycan halklarının yüzyıllardır dostluk ve kardeşlik ilişkileri içinde olduğunu belirten Aliyev, bu çıkarların Rusya ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin güçlenmesine de katkı sağladığını söyledi.

Minnikhanov, Azeriler ile Tatarların dil ve tarih açısından çok yakın olduklarını söyledi.

Aliyev’in Ağalı köyü sakinleri ile yaptığı sohbette tüm konuşmaları anladığını belirten Minnihanov, “Bugün yapımı devam eden camiyi ziyaret ettik. Bütün bunlar bize çok yakın ve tüm bunlar bizi daha da yakınlaştırıyor. İlk Başkanımız Mintimer Tataristan’ın yakın dostu Haydar Aliyev Şaymiyev attı.” dedi.

Ağali köyünü ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Aliyev ve Minnihanov, Cebrayil vilayetine giderek Tataristan ve Azerbaycan ortak sermayeli olarak inşa ettikleri kamyon ve tarım makinelerine bakım hizmeti verecek “Oto Leasing Azerbaycan” şirketinin açılışını yaptı. Araz Vadisi Ekonomik Bölgesi Sanayi Bölgesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu