Ekonomi

Türk Telekom’un yeni nesil teknolojileri faydaya dönüşüyor

Türk Telekom, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği vizyonu kapsamında güç veri yönetimi platformları, yeni nesil kentsel uygulamalar ve GES projeleri gibi yenilikçi çözümlere odaklanmaktadır.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tüm iş süreçlerinde, stratejilerinde ve kurumsal kararlarında sürdürülebilirliğin kozmik ilkelerini dikkate alarak hareket ettiklerini belirtti.

Küresel e-Sürdürülebilirlik Girişimi GeSI’nin raporuna göre dünyada son yıllarda elektrik tüketimini azaltan ender operatörler arasında yer aldıklarına dikkat çeken Önal, “Bunun gibi alternatif kaynaklara yönelerek karbon salınımının azaltılmasına katkı sağlıyoruz. Yeni nesil iletişim teknolojileri ile güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olarak kendimizi ortaya koyduğumuz güneş enerjisinden yararlanma kapasitemizi 2023 yılında 2020 fiyatına göre yüzde 60 artırma hedefimize ulaştık.’ ifadelerini kullandı.

Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımları ile karbon ayak izlerini azaltmayı ve iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin yönetimine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Önal, şunları kaydetti:

‘Geçen ay açıkladığımız üzere şirketimizin GES kapasitesi 405,8 MWe’ye ulaşmış olup, GES çalışmalarımız kapsamında toplam 88 MWe kapasite tahsisi yapılmıştır. Yeni tahsis edilen tesis kapasitesi ile ulaşılan toplam kapasite, Türk Telekom Grubu’nun cari toplam yıllık elektrik tüketiminin yüzde 65’ine tekabül etmektedir. Ayrıca Türkiye’nin dijital dönüşümünün lideri Türk Telekom olarak daha yaşanabilir şehirlerin oluşmasına da katkıda bulunuyoruz.

Yeni Nesil Kent Girişimi ile 14 ilde ulaşım, elektrik, çevre, yaşam, sağlık ve güvenlik alanlarında; Biz akıllı hayatın trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya kadar her alanında tasarruf ederken, 5G, yapay zeka ve IoT ile desteklediğimiz çözümler sayesinde belediyeler elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30’a varan tasarruf sağladı. teknolojiler. Yeni Nesil Şehir girişimini her geçen gün yaygınlaştırarak hizmet verdiğimiz şehir sayısını artırmayı hedefliyoruz.’

ŞEHİRLERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE TEKNOLOJİ ÇÖZÜMÜYLE KATKI SAĞLIYOR

Verilen bilgilere göre Türk Telekom, ulaşımdan çevreye, sağlıktan enerjiye 58’den fazla farklı teknoloji çözümü ile şehirlerin dijital dönüşümüne katkı sağlıyor.

Türk Telekom’un Yeni Nesil Şehirler Projesi kapsamında işbirliği yapılan il sayısı; Edirne, Aksaray, Mersin, Düzce, Karaman, Kars, Kocaeli, Elazığ, Antalya, Kütahya, Kırşehir, Denizli ve Konya’nın ardından Osmaniye’nin eklenmesiyle 14’e ulaştı.

Türk Telekom ayrıca 30’dan fazla yerel yönetime sağladığı yazılım çözümleri ile belediyelerin maliyetlerini düşürmelerine, optimizasyon yapmalarına ve verimliliklerini artırarak tasarruf etmelerine destek olmuştur.

Öte yandan, karbon ayak izini azaltmak ve iklim risk yönetimine katkı sağlamak amacıyla GES projelerine hız veren Türk Telekom, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır, Ağrı ve Sivas’ta GES kuracağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu