Ekonomi

Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Riski Priminde Düşüş

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün 364,64 baz puana düşerek son 2,5 yılın en düşük seviyesini test etti.

ABD’de yumuşama sinyali veren istihdam verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına son verebileceğine dair beklentiler, dün ülke enflasyonunun beklenenden fazla yavaşlaması nedeniyle güçlendi.

Bu bilginin ardından tahvil faizlerindeki düşüş ve fonlama maliyetlerindeki düşüşle birlikte küresel piyasalarda risk iştahı arttı.

Dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri 19 baz puan düşerek yüzde 4,44 seviyesinde günü kapatırken, dolar endeksi de yüzde 1,5 düşüşle 104,05 seviyesinde son yılın en güçlü düşüşünü gösterdi.

Para piyasalarında fiyatlamalarda gelecekte faiz artırımı ihtimali neredeyse ortadan kalkarken, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceği öngörüleri güçlendi.

Bu gelişmelerle birlikte dünya çapında kredi risk primlerinin azaldığı gözlendi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün önceki kapanışa göre yaklaşık 14 baz puan düşüşle Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesini 364,64 baz puanla test etti.

Analistler Türkiye’nin kredi risk priminde yeni bir düşüş olduğunu söylüyor ekonomiYönetimin fiyat istikrarını sağlama adımlarının etkili olduğunu belirterek, enflasyonla mücadele etmek için atılan adımların, yavaş da olsa gelecekteki dönemle ilgili belirsizlikleri azalttığını belirtti.

Ayrıca sadeleşme adımlarının Türk varlıklarının fiyatlaması üzerinde de etkili olduğunu belirten analistler, Orta Doğu’da devam eden jeopolitik risklere, dünya genelinde enflasyondaki düşüşe ve değerli merkez bankalarının şahin politikalardan vazgeçeceği beklentisine rağmen dikkat çekti. Risk primleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Analistler, kredi risk primindeki düşüşün fonlama maliyetlerini azalttığını, bunun da ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödemesi anlamına geldiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayından bu yana siyasi faiz oranını toplamda 2 bin 650 baz puan artırırken, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Kasım ayı başında Enflasyon Raporu sunumunda, faiz oranlarının artacağını öngördüklerini ifade etmişti. Enflasyonla mücadele süreci önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren etkisini göstermeye başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu