Haber

Vakıflar Genel Müdürlüğü davayı kazandı: ‘Ölülerimizden kira bedeli istiyorlar’

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Rize’deki Fındıklı Belediyesi’nin mezarlıklar ve yol çalışmaları aleyhine “ecri misil (kira bedeli) ve kamulaştırma bedeli” istemiyle açtığı davada karar çıktı. Mahkeme, belediyenin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne 550 bin TL kamulaştırma bedeli ödemesine hükmetti.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre karara reaksiyon gösteren Fındıklı Belediye Lideri Ercüment Şahin Çervatoğlu, “Bu, akıl almaz bir karardır” dedi.

Çervatoğlu, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ilişkin olduğu tezi ile açılan davada, 150 yıllık mezarlık alanı ve 100 yıllık köy yolunun, Fındıklı Belediyesi’nce 550 bin TL kamulaştırma bedelinin Vakıflar’a ödenmesi kararı çıkmıştır. Kanunda ‘Beş yıl geriye dönük’ diyor, aslında 150 yıllık almak istiyorlar fakat yasa müsaade vermiyor. Şu gördüğünüz mezarlıkta yatan dedelerimizin ve ninelerimizin kemikleri sızlıyor. Şehit mezarımız da vardı, şehit mezarımız dahil burada atalarımızın mezarına para biçtiler ve belediyeden kamulaştırma bedeli istiyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu