Ekonomi

ABD TÜFE verileri, Çin’in ticaret verileri, TBB’nin kredi raporu: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Çin en son ticaret verilerini yayınlarken ABD enflasyon verileri ufukta görünüyor. Petrol devi Suudi Aramco, elektrik fiyatlarındaki son düşüşe rağmen yeni bir temettü politikası planladığını açıkladı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kredi raporunu paylaştı.

1. Tüm gözler ABD enflasyonunda

Yatırımcılar bu hafta değerli ABD enflasyon verilerini beklerken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri düşmeye başladı.

Dow%0.33, S&P 500%0,34 ve Nasdak 100%0,41 düşüşle işlem gördü.

ABD çarşamba günü açıklanacak tüketici fiyat artışı Bilgilerin Fed’in politika sıkılaştırma döngüsünün izleyeceği yola ilişkin yeni ipuçları vermesi bekleniyor. Besinler ve güç gibi değişken öğeleri hariç tutma çekirdek şekilyıllık bazda marjinal bir yavaşlama var.

ABD merkez bankası geçen hafta faizFaiz oranlarını 25 baz puan artırarak enflasyonu kontrol altına almayı amaçlayan son faiz artırım kampanyasının ortasında olabileceğinin sinyalini verdi.

Ancak enflasyonun sürekli olarak yapışkan olduğuna dair herhangi bir işaret, Fed’in gelecekteki politika kararlarında daha şahin bir yaklaşım benimsemesine yol açabilir.

2. Çin’in pandemiden yavaş iyileşmesi

Çin’in ithalatı Nisan ayında beklenenden fazla düşerken, ihracat artışı yavaşladı; Bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yerel talebin, COVID-19 sonrası yeniden açılmasına rağmen sınırlı olmaya devam ettiğinin olası bir işaretidir.

Çin’in Mart ayında yüzde 1,4 düşen ihracatına karşı ithalat bu dönemde %7,9 azaldı. Ekonomistler bu sayının %5 oranında küçüleceğini varsaydılar.

ortada ihracat beklentileri aşarak yıllık %8,5 arttı. Ancak, genişleme bir önceki ay kadar hızlı olmadı ve ülkenin değerli imalat kolu mücadele ederken karışık bir toparlanma kaydetti.

Ticaret bilgileri, Salı günü bazı Güneydoğu Asya para birimlerinde zayıflığa yol açan bir durum olan Çin mallarına büyük ölçüde maruz kalan ülkeler için bir zorluk teşkil edebilir.

3. Suudi Aramco yükseldi

Suudi AramcoHisse senetleri, ilk çeyrek gelirinin elektrik fiyatlarındaki düşüşten etkilenmesine rağmen yeni bir temettü politikası uygulamayı planladığını açıkladıktan sonra yükseldi.

Grup, Salı günü performansla ilgili bu yeni ödemenin “Yabancı yatırımlar dahil temel temettüler ve diğer tutarlar hariç yıllık serbest nakit akışının %50 ila 70’i”Ortada olacağını söyledi.

Fonlar, Aramco’nun elde ettiği gelirleri ekonominin mevcut petrol üretimi bağımlılığından uzaklaşmasına yardımcı olmak için kullanmayı amaçlayan Suudi hükümetinin getirilerini artırmaya yardımcı olabilir. Riyadh, Aramco’nun en büyük hissedarıdır.

Son dönemde ham petrol fiyatlarındaki düşüş bu stratejiyi zorlaştırıyor.

Aramco’nun net karı, 31 Mart’ta sona eren üç ayda Bloomberg’in beklentilerinin altında, beşte bir oranında düşerek 31.88 milyar $ oldu.

4. Petrol fiyatlarında düşüş

Petrol fiyatları, yatırımcılar yaklaşan ABD enflasyon bilgilerine temkinli yaklaşırken önceki karlarını düşürerek geriledi.

brent%0,79 düşüşle 76,41 dolara geriledi. WTIHam petrol vadeli işlemleri %0.78 düşüşle 72.58$’a geriledi.

Piyasalar, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden nihai tüketici fiyat endeksini beklerken, fiyatlar bu yıl için hala önemli ölçüde düşüyor. Reuters’in aktardığı analistlere göre, sayıların açıklanmasına kadar süreç aralıklarının oldukça dar kalacağı iddia ediliyor.

5. Palantir’in AI odağı

PalantirBüyük veri analitiği şirketi tüm yıl görünümünü yükselttikten ve yeni AI platformuna yönelik güçlü talebi ima ettikten sonra, Salı günü ABD ön piyasasında hisse senetleri %19’dan fazla arttı.

Devlet kurumlarıyla olan bağları ile tanınan Denver merkezli firma, şimdi 481 ila 531 milyon $ olan önceki tahminine kıyasla, şimdi 506 ila 556 milyon $ arasında düzeltilmiş işletme karı beklediğini söyledi.

Gelir de 2,185 ila 2,235 milyar dolar arasında, önceki 2,18 ila 2,23 milyar dolar olan beklentinin üzerinde görülüyor.

İyimser beklentileri yönlendiren faktör, Palantir’in ilk çeyrek raporu oldu. Rapor, işletme gelirinin, kısmen güçlü ABD işletme geliri sayesinde beklenmedik bir şekilde kara dönüştüğünü gösterdi.

Kurucu Ortak ve Yürütme Konseyi Lideri Alex Karp, yaptığı açıklamada, şirketin 2023 yılı sonuna kadar her çeyrekte kârlı çıkacağını ve yeni yapay zeka sistemiyle birlikte öngörüde bulundu. “benzeri görülmemiş”Bir “etkileşim derinliği”beklediğini söyledi.

6. Türkiye’de en çok ihtiyaç kredisi çekilirken, kredi borcu nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı azaldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, TBB Risk Merkezi’ne üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler, 1 Mart 2023 prestijiyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55 artarak 2020’ye ulaştı. 8.937 milyar TL.

Ticari krediler yüzde 51 artarak 7,1 trilyon TL oldu. Ticari kredilerin toplam içindeki payı yüzde 79 olurken, en yüksek pay yüzde 30 ile imalat branşında oldu.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 78 artarak 1 milyar 875 milyar TL oldu. Bireysel kredilerin ise %38’ini ihtiyaç kredileri, %21’ini konut kredileri, %31’ini kredi kartları ve %4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.

Öte yandan bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takipte olan kişi sayısı azaldı. 2023 Mart ayının prestijiyle birlikte bireysel kredi kartları da dahil olmak üzere bireysel kredilerde tasfiye edilecek alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak 38 milyar TL’ye ulaştı.

cilimli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu