Haber

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı, Etiyopya’da Barış Anlaşmasının Yıldönümünde Taraflara Barışı Koruma Çağrısında Bulundu

Afrika Birliği Yönetim Kurulu Lideri Musa Faki Muhammed, Etiyopya’da imzalanan barış anlaşmasının yıl dönümünde taraflara barışı korumaya çağrıda bulundu.

Muhammed, yaptığı yazılı açıklamada, Afrika sorunlarına Afrika çözüm yaklaşımının bir sonucu olarak Etiyopya hükümeti ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında 2 Kasım 2022’de barış anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.

Şu ana kadar silahların bölüşülmesi, geçiş hükümetinin kurulması, eğitim ve ticaretin yeniden başlaması gibi adımların başarıyla atıldığını vurgulayan Muhammed, anlaşmanın en önemli unsurunun “Buna katkıda bulunanların entegrasyonu” olduğunu ifade etti. Kollarını sosyal hayata indirelim” sözüyle devam edildi.

Güney Afrika’nın idari başkenti Pretoria’da imzalanan anlaşmanın Afrika Birliği ve ülkelerinin çabalarıyla imzalandığına işaret eden Muhammed, Birliğin çözülmeyi bekleyen sorunların aşılmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu vurguladı.

Ülkede yıllardır iktidar ortağı olan TPLF ile ordu arasında 2020 yılında çıkan çatışmalar Kasım 2022’de sona erdi.

Barış anlaşması yeterli, bölgede seçimlerin yenilenmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu