Haber

Anayasa Mahkemesi daire başkanları ve yöneticilerin sendikaya üye olmasını engelleyen hükmü iptal etti

ANAYASA MAHKEMESİ (AYM), bölüm başkanları, dekanlar, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile yardımcılarının sendika üyeliğini engelleyen hükmü iptal etti.

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilimsel Hizmetler Şubesi Kamu Emekçileri Sendikası, Eğitimciler Sendikası’nın (Eğitim-Bir-Sen) Iğdır Üniversitesi’ne bölüm başkanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile yardımcılarının alımı konusunu yargıya taşıdı. Dilekçede bu ekiplerde görev yapan kamu görevlilerinin sendikaya üye olamayacakları belirtildi. Ankara 4. İş Mahkemesi, kararında sendikanın başvurusunu haklı bularak üyeliklerin iptaline karar verdi. Karar, bölge adliye mahkemesi tarafından da hukuka uygun bulundu.

Bunun üzerine Eğitim-Bir-Sen, söz konusu kararın uluslararası hukuka ve örgütlenme özgürlüğüne ilişkin anayasal hükümlere aykırı olduğunu ileri sürerek Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de söz konusu unvan yasağının sendikalı olma hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne norm denetimi başvurusunda bulundu.

Anayasa Mahkemesi; Bölüm başkanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile yardımcılarının tek başına politika oluşturma işlevlerinin bulunmadığını, kamu gücünün kullanımına katılmanın kategorik olarak bir kamu görevlisinin sendika kurmasının yasaklanmasını gerektirmediğini, Sendikal hakkın kullanılamaması demokratik bir toplumun temel gereğini karşılamamaktadır. Bu kararla bölüm başkanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile bunların yardımcılarının sendika kurucusu ve üyesi olmaları mümkün hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu