Haber

AK Partili müteahhitin dairesinden: Kolon kesme, ince demir…

DUVAR– ‘Depreme dayanıklı’ olarak satılan ancak Maraş merkezli depremlerde yıkılan Özkan Kent Blokları’nın yapımında uygunsuz malzeme kullanıldığı belirlendi.

Uzman heyet, 15 Şubat’ta çöken bloklarda yaptığı inceleme sonucunda binalarda kolonların kesildiğini, ince demir kullanıldığını ve beton kalitesinin berbat olduğunu ortaya çıkardı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre birçok kişinin ölümüne neden olan Özkan Kent Blokları’nın sahibi, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Antakya belediye başkan adayı olan Mehmet Özkan.

Bilirkişi raporunda şu tespitler özetlendi:

• Binanın bodrum katında yeterli mesafede sütun bulunmadığı görüldüğünden, sütunların geniş açıklıklar elde etmek için kesildiği kanısına varılmıştır.

• Binada oturan 8 kişi veya yakınları bu görüşü bir tespite dönüşecek şekilde “bodrum katlarda geniş açıklıklar elde etmek için kolonların müteahhit firma tarafından kesildiğini” belirtmişler ve daha önce bahsedildiği için Bu yönde toplanan imzalar, bu iddialar ve binanın yıkılma şekli birbiriyle örtüşüyordu.

• Bodrum katındaki kolon kesikleri nedeniyle zemin katın tamamen çöktüğü, üst katların kaldığı, yapının dikey olarak yattığı belirlendi.

• Bu büyüklükteki bir yapı için daha kalın demir malzeme kullanılması gerekirken, kolonların düşey demirleri ince, demir donatıları ise yetersiz bulunmuştur.

• Betonların dozajlarının elle parçalanacak kadar düşük olduğu ve betondaki agrega boyutlarının standartlara uygun olmadığı görülmüştür.
Betonun rengi ve yapısı bakımından ince ve uygun olmayan malzeme kullanıldığı sonucuna varılmıştır.

Binadan zemine aktarılan yükün fazlalığı ve kolon ve perdelerin 1. derece sarsıntı bölgesinde yer alması dikkate alındığında oldukça yetersiz oldukları görülmüştür.

Enkazdan karot numunesi alınarak beton laboratuvarına test edilmek üzere gönderildiği bilirkişi raporunun ‘sonuç’ bölümünde şu ifadelere yer verildi:

• Demir donatı kullanılması, ince demir, demir bağ tellerinin olmaması, kolon-kiriş birleşim yerlerinde sıkma yapılmaması,

• Kolonların alt ve üst uçlarındaki etriyeler kırık, bu büyüklükte bir yapının şartı olan çift etriyeler yapılmamış, duvar ve kolonlarda çiroz kullanılmamış, kolonlarda yatay çatlaklar mevcut. sütunlar,

• Betonların dozajı elle ezilebilecek kadar düşüktür, betondaki agrega boyutları standartlara uygun değildir ve içerdiği ince malzeme betonun rengi ve yapısı bakımından betonun beton yapısına uygun değildir. agrega granülometrisi,

• Binanın perde duvarlarının yeterince kalın olmadığı ve 1. derece deprem bölgesinde yer aldığı dikkate alındığında binanın yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı yıkıldığı sonucuna varılmıştır.

(HABER MERKEZİ)

habercavdir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu