Haber

Millet İttifakını oluşturan 6 partinin ‘deprem’ gündemiyle yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapıldı.

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin liderlerinin katıldığı “deprem” gündemli toplantının ardından yapılan açıklamada, “Millet İttifakı olarak üzerimizdeki ağır sorumlulukların bilincindeyiz. Şimdi zorlu bir sınav bizi bekliyor.” Bu felaketten dersler çıkararak ortak akılla şehirlerimizi ve geleceğimizi inşa etmek zorundayız. söylendi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 13 Şubat’taki toplantısını erteleyen Millet İttifakı partileri bugün ‘deprem’ gündemiyle bir araya geldi.

Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen görüşme 4 saat sürdü.

Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GÜZEL Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, “Ülke ve millet olarak tarihimizin en büyük acılarından birini yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” ailelerine, yaralılarımıza acil şifalar.Başlangıçtan itibaren üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan kurumlarımıza ve kamu görevlilerimize teşekkür ederiz.” terimler yer aldı.

Açıklamada, büyük bir özveri ve emekle çalışan sivil toplum kuruluşlarına, vatandaşlara ve uluslararası dayanışma gösterenlere teşekkür edildi.

Deprem ülkesi olan Türkiye’de afet öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı ve yeterli önlemlerin alınmadığı belirtilen açıklamada, “Önceden Başbakanlığa bağlı olan AFAD’ın kurumsal kapasitesinin zayıflatılması. liyakatten yoksun kişilere üst düzey ekiplerde sorumluluklar verilmesi, raporu olmayan depreme dayanıklı olmayan binalara imar affı çıkarılması ve inşaat alanında yolsuzluğa kapı açan aşırı kira hırsı, Ulusumuz ölümcül bir fatura ödüyor.” değerlendirme yapıldı.

Ülkedeki her kurumda yaşanan özerklik, liyakat ve şeffaflık kaybı, afet yönetimi ve deprem müdahale sürecini doğrudan etkilemektedir.

“Hiçbir bürokratın inisiyatif kullanamadığı, her konuda bir kişiden talimat beklendiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle acılar ve can kayıpları katlanarak arttı. Maalesef afet süreci iyi yönetilememiş, arama kurtarma çalışmaları geç kalınmış ve Başından beri temel ihtiyaçların temini ve yardım faaliyetlerinin gerçek koordinasyonu afetin etkisinin vahim boyutlara ulaştığı acı bir gerçek olarak görülmektedir.Maalesef belediyeler ve belediyeler arasında bir ayrım yapılmıştır. -devlet kuruluşları sürece dahil etmekte geç kalınmıştır.Kutuplaştırıcı telaffuzlardan vazgeçilmemiştir,tek merkezden alınan kararlar işi yavaşlatmıştır.Madencilerin ve iş makinelerinin sahaya naklini yavaşlatmak gibi akıl dışı uygulamalar , sosyal medya platformlarındaki bandı yavaşlatması ve borsayı kapatmaması telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurdu ve piyasaları derinleştirdi. daha da kriz.

“Salgın hastalık riskine karşı gerekli önlemler alınmadı”

Açıklamada, hükümetin barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda halen yeterli adımları atmadığı, bölgede salgın hastalık riskine karşı gerekli tedbirleri almadığı, herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmadığı belirtildi. deprem sonrası iç göç ile ilgili yapılan

Tüm hata, kusur, ihmal ve kastın apaçık olduğu belirtilen açıklamada, “Adli, idari ve siyasi sorumlular da arşivlenerek belgelere ve hafızalarımıza not edildi.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Millet İttifakı olarak üzerimizdeki ağır sorumlulukların bilincindeyiz. Şimdi çetin bir imtihan bizi bekliyor. Bu felaketten ders çıkarıp, şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki jeoloji , sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, ekonomi, eğitim, hukuk, siyaset, şehircilik ve mimarlık asla birbirinden bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez. Tüm bu alanlardan bir pano oluşturacağız.

Afet bölgelerinde yabancılara konut, arsa ve arazi satışının yasaklanması konusunda uyarıyoruz. Bölgenin yeniden inşası sırasında özellikle Hatay’da demografik ve sosyal yapının korunması büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu konuyu takip ediyoruz.

Toplantımızda ele aldığımız bir diğer konu da üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararı oldu. Bu karar derhal geri alınmalıdır. Gençlerimizi kaliteli eğitim hakkından yoksun bırakacak herhangi bir analiz gerçek bir analiz değildir. Depremzedelerimizin barınma ihtiyaçları için turizm müdürlüğünün kapasitesinin ve büyükşehirlerdeki boş evlerin kullanılması gerekmektedir ve bu taraftaki çalışmalara bir an önce başlanmalıdır. Siyasi sorumluluk alacağız. Ortak Politikalar Metnimizde ‘Kentleşme’ ve ‘Afet Yönetimi’ başlıkları altında yol haritamızı kullanacağız. ‘Nasıl olsa deprem olmayacak’ değil, ‘yarın deprem olacakmış gibi’ güçlü bir kriz yönetimi kuracağız. Halkımız huzur içinde yatsın. Hızlı, sağlıklı ve kalıcı çözümlerimizle insanca yaşam standartlarına uygun yaşanabilir şehirler inşa etmeye kararlıyız. Tek bir kişiyi aç veya açıkta bırakmayacağız. Acılarımızı hep birlikte paylaşacağız, maddi ve manevi yaralarımızı her zaman birlikte saracağız.”

Altı masa toplantısı 2 Mart’ta yapılacak

“Ülkemizin en acil ihtiyacı, içinde bulunduğumuz siyasi enkazı kaldırmak, devlet kurumlarını şeffaf ve kamu hizmeti esasına göre güçlendirmek, kriz koşullarında ülkeyi yönetmek, ülkemizi içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkarmaktır. devletin israfına ve gösterişine son vermek ve afetten etkilenecek ekonomimizi güçlendirmek için devlet yönetiminde liyakat esasına dayalı yeni ve etkin bir güçtür.” “Milletimizden aldığımız destek ve kendimize olan inancımızla Türkiye’ye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Suriye’de meydana gelen depremin yaralarını sarmak için bugün buradan uluslararası camiaya çağrıda bulunuyor ve bizler de buradayız.” Suriye halkına sabır ve başsağlığı diliyorum.” söylendi.

Açıklamada, Millet İttifakı’nın önceden planladığı ancak depremin ardından ertelenen rutin 6’lı toplantının 2 Mart Perşembe günü Saadet Partisi’nin sahipliğinde gerçekleştirileceği belirtildi.

haberazdavay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu