Ekonomi

Anthony Blinken’den Ankara’ya ilk resmi ziyaret: Ortak basın toplantısında F-16 ve NATO mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından Türkiye’yi ziyaret etti. Blinken, dünkü ziyaretinin ardından Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“-ABD’ye olan F-16 talebimizi yeniledik. Aramızda bir mutabakat zaptı vardı. Şartlara göre F-16 almamız mümkün değil. F-35 programına ortak olduk. CATSA yaptırımları kapsamında programdan çıkarıldık. Bu konudaki müzakereler devam etmektedir. Ödediğimiz 1,4 milyar doların geri ödenmesi gerekiyor.”

“- İsveç ve Finlandiya ile üçlü bir mutabakat zaptımız var. Süreç, İsveç’in atacağı adımlara bağlı. Ama ne yazık ki PKK’nın İsveç’te her türlü terör faaliyetini sürdürdüğünü görüyoruz. İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeye çalışıyorlar. Ancak İsveç bu faaliyetleri durdurabilir.”

“Deprem siyasi değil, insani bir meseledir. Depremden etkilenen Suriyeli sivillere yardım etmek bizim insani görevimizdir. Mevcut uluslararası yardımları kolaylaştırmak da bizim insani görevimizdir.”

Blinken’den F-16 ve NATO mesajı

Blinken’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’ye her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz. Sarsıntı bölgesinde büyük bir felakete tanık olduk. ABD’de özel sektörden 80 milyar dolar yardım geldi.”

“-Türkiye, Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkilerinde büyük bir adım attı. Türkiye’nin NATO’daki hava gücü çok değerli.”

“- Biden yönetimi, F-16’ların Türkiye’ye teslimini destekliyor. Türkiye bir NATO ülkesi, Türkiye’yi desteklememiz önemli. Ancak şu an bu konu hakkında resmi bir açıklama yapamıyorum. Kongre kararı önemlidir. Size bir F-16 takvimi vermem mümkün değil.”

“- Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılmalı. İki ülke gerekli adımları attı.”

“-Türkiye’nin güneyindeki güvenlik sorununu anlıyoruz. DEAŞ’a karşı Türkiye ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin bu depremden çok zarar gördüğünü biliyoruz. Suriye’deki insanlara yardım etmemiz çok önemli.”

savur-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu