Haber

Aralarında ünlülerin de bulunduğu 12 kişiye sahte mahkeme kararı sattılar

İSTANBUL’da optik cihazlarla hazırlanan sahte mahkeme kararlarını aralarında ünlülerin de bulunduğu 12 kişiye para karşılığı satarak ulusal basında yer alan bazı haberlere erişimi engellediği belirlenen ağa yönelik operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, bazı haberlerin ulusal basın kuruluşlarına erişiminin engellenmesine ilişkin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilen mahkeme kararlarının uydurma olduğu bilgisi geldi. Tebligatın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda başlatılan soruşturma kapsamında şüphelilerin kimlik tespiti ve yakalanması için çalışma başlatıldı.

Yapılan çalışmalarda sulh ceza hakimlikleri adına bazı ulusal medya kuruluşlarına gönderilen erişim yasağı kararları incelenmiştir. Çalışmalar derinleştirildiğinde ulusal medya organlarına gönderilen erişim mani taleplerinin optik cihazlarla hazırlanmış sahte belgeler olduğu belirlendi. Ekiplerin yaptığı çalışmaların ardından 27 şüpheli belirlendi.

Yapılan çalışmalarda zanlıların mahkeme kararlarını optik cihazlarla hazırlayarak bu kararları aralarında ünlülerin de bulunduğu 12 kişiye para karşılığında sattığı belirlendi. Ekipler, zanlıları teknik ve fiziki takibe aldı. Farklı operatörlerden avukatlar adına basın kuruluşlarına sahte e-postalar gönderen şebeke lideri Uğur Yılmaz ve İlknur Özkan, geçen yıl düzenlenen operasyonda yakalanmıştı. Sanıklardan Yılmaz, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, İlknur Özkan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çalışmaların devamında şebeke üyesi olduğu belirlenen 12 zanlıya daha operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya ve Tekirdağ’da bu sabah eş zamanlı düzenlenen operasyonda şimdiye kadar 7 zanlı gözaltına alındı.

sokehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu