Haber

Yozgat Hayvan Halleri Çevre İllerde Şap Hastalığı Nedeniyle Kapalı

SEYFİ ÇELİKKAYA

YozgatYozgat Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hacı Selvi, çevre illerde şap hastalığı nedeniyle Türkiye’deki tüm canlı hayvan pazarlarının tedbir amaçlı kapatıldığını anlatarak, Yozgat’ta hayvanlarda hastalık bulunmadığını, diğer illere sevkiyatların devam ettiğini söyledi. .

Yozgat İl Hayvan Sağlığı Polis Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda il genelindeki canlı hayvan pazarları kapatıldı. Yozgat Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, çevre illerde besi hayvanlarında görülen şap hastalığı nedeniyle gerekli önlemlerin alındığını ve herhangi bir hastalık tespit edilmemesine rağmen Yozgat’ta tedbir amaçlı canlı hayvan pazarlarının kapatıldığını bildirdi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı duyuruda, “Şap hastalığının çevre illere yayılma eğilimi nedeniyle 14 Haziran 2023 tarihine kadar ilimiz genelindeki tüm hayvan pazarları tedbir amacıyla kapatılmıştır. İl dışına kurbanlık sevkıyatı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.”

“ŞU ANDA YOZGAT’TA HASTALIK YOK”

Yozgat Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hacı Selvi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün aldığımız bilgilere göre çevre illerimizde hastalık görülmüş, bu nedenle çevre illerin pazarları kapatılmıştır. Biz de tedbir olarak hastalık bulaşmasın diye iki hafta kapalı kaldık. Daha fazla hastalık yayıldı.” marketlere geldiğimizde maktulün önünde olduğu için iki hafta önlem aldılar 15- Yozgat’ta şu an bir hastalık yok ama tedbir amaçlı kapalı. Şu anda açık. Dışarıdan kurban alacaklar artık hayvanlarını gönderebiliyorlar. Daha önce aşılarını yaptırdıkları için önlem almışlar. Burada hayvanlarda hastalık yok.

Kaynak: ANKA / Yerel

caykaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu