Haber

Askeri yasak bölgeye giren Yunan polis ve sevgilisinin ifadeleri bekleniyor

EDİRNE’de, birinci derece askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle haklarında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Yunan polis memuru Valasoudis Manolis (42) ile sevgilisi Aheni Aohna’nın (29) yargılanlandığı davada, sanıkların sözünün beklenmesine karar verildi.

Yunanistan’ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde misyonlu trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile geçen yıl 5 Aralık tarihinde özel araçlarıyla alışveriş için Edirne’ye geldi. Hududa yakın Doyran köyünde askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle hudut devriyelerince gözaltına alınıp jandarmada süreçlerin akabinde adliyeye sevk edilen çift, çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Hakimliği tarafından yurt dışı çıkış yasağı konularak hür bırakıldı. Akabinde çiftin cep telefonları ve üzerlerindeki dijital gereçlerinin incelenmesinde, kabahat ögelerine rastlanmadı, yargılama masrafları ve garanti bedeli olarak toplam 50 bin lira cezayla yurt dışına çıkış yasakları kaldırıldıktan sonra Yunan polis ve sevgilisi ülkelerine döndü.

Yunan polis memuru Manolis, nöbetçi mahkemeye verdiği tabirinde, Edirne’ye kız arkadaşıyla birlikte alışverişe geldiklerini ve Yunanistan dönmek için telefonda navigasyona yazarak yola çıktıklarını, yanlış yola girdikleri için önlerine askerler çıktığını ve gözaltına alındıklarını söyledi. Manolis’in askeri yasak bölgeye girmediklerini öne sürüp öteki emellerinin olmadığını belirterek mahkemeden beraatlarını istemişti. Kız arkadaşı Aohna’da Edirne’ye alışveriş geldiklerini söyledi.HAKLARINDA 5’ER YILA KADAR HAPİS İSTENİYOREdirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ülkelerine dönen Yunan polis memuru ve sevgilisi hakkında ‘askeri yasak bölgeye girmek suçundan’ 2 yıldan 5’er yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Edirne 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 3’ncü duruşmaya Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna katılmadı. Duruşmaya sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna Öfke ve Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’ndan 2 misyonlu gözlemci olarak katıldı.’TESPİT YAPILMASI İÇİN KEŞİF İSTİYORUZ’Sanık avukatı Mehmet Efe Tuna Öfke, geçen duruşmada olduğu üzere mahkemeden olay yeri keşfi isteyerek, “Eksik hususların giderilmesini talep ediyoruz. Olayın gerçekleştiği askeri yasak bölgenin sınırlarının ve uyarıcı levhaların belirgin göze gelen şekilde olup olmadığının tespiti amacıyla keşif yapılmasını talep ediyoruz” dedi.Mahkeme sanıkların tabirlerinin evraka girmesinden sonra keşif talebini değerlendireceğini söyleyerek duruşmayı 10 Ocak 2023’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu