İş

BAE ve Kazakistan 9 iş birliği anlaşması imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Kazakistan arasında çeşitli alanlarda 9 iş birliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzalandı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine göre, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkeye resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile başkent Abu Dabi’deki Al-Watan Sarayı’nda bir araya geldi. .

Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği çıkarlarını geliştirmenin ve bunları çeşitli alanlarda daha geniş ufuklara taşımanın yolları ve ortak öneme sahip bir dizi konu ele alındı.

Görüşmede iki ülke arasındaki iş birliği yolları ve bunları yatırım, ekonomi, kalkınma ve yenilenebilir enerji gibi farklı alanlarda çeşitlendirme imkanları da gözden geçirildi ve iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmeye ve bağları güçlendirmeye yönelik 9 adet mutabakat zaptı imzalandı. güç, sağlık, ulaşım, eğitim, limanlar ve yatırım alanlarında ülkeler. anlaşma imzalandı.

Bin Zayed, diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1992 yılından bu yana geçen 30 yılı aşkın süredir iki ülke arasındaki ilişkilerin güç ve karşılıklı anlayışla ön plana çıktığını belirtti.

İki ülke arasında yenilenebilir enerji alanında verimli bir iş birliği olduğuna dikkati çeken bin Zayed, 2021 yılında bu alanda yaklaşık 6 milyar dolarlık anlaşmaların imzalandığına dikkat çekti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, BAE’nin Kazakistan için Orta Doğu ve Arap dünyasında değerli bir stratejik ortak olduğunu söyledi.

BAE ile Kazakistan arasında ortaklık ve güçlü siyasi diyalog olduğunu belirten Tokayev, bu ziyaretin iki ülkedeki yeni projelere fayda sağlayacağını söyledi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ortasında Abu Dhabi Ports Group (AD Ports Group) ile Kazakistan’ın devlete ait petrol ve gaz şirketi KazMunayGaz arasında imzalanan “stratejik ortaklık” anlaşması da bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu