Ekonomi

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100Endeks, 5 işlem günü için verilen aradan sonra alıcılarla açıldı.

BIST 100 endeksi açılışta yüzde 5,86 artışla güne 4.769,15 puandan başladı. Borsa İstanbul’da ülkemizde yaşanan depremin yaraları sarılmaya devam ederken, seans açılışı öncesi şirketleri ve yatırımcıları korumak için bazı önlemler alındı.

Borsa İstanbul’da olumlu açılış gerçekleşirken, en yüksek fiyatlı şubelerin başında %7 bandında yükseliş yaşandı. petrokimyaVe toplu taşımaoradaydı. BankalarVe maden ürünleri%6 bandında fiyat artışı ile bu şubeleri takip etmiştir.

Spor, sigortaVe turizm şube güne negatif başladı. Ana bölümlerin ortasındaki açılışta Sanayi%5,5, hizmet%4,27 ve finans%4,84 artış gösterdi.

Açılışta tavan fiyatına ulaşan BİST 100’de yer alan hisse senetleri arasında açılışta en çok yükselen hisse senetleri arasında yer aldı. TUPRSVe OYAKÇoradaydı. AYDEM, sasaVe OTKAR, güne hızlı başlayan diğer paylaşımların başında yer aldı. KZBGY, KLRHO, ASUZU, TSPORVe MEŞALEhisseleri güne negatif başladı.

Yurt dışı piyasalarda ise satış hakim. Asya endeksleri sabah saatlerinde negatif seyrediyor. ABD endeksleri de dün günü karışık hareketle kapattı. Nasdak, yarım puan yükseliyor Dow Jonesyarım puan gerideydi. S&P 500yatay kaldı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri günün ilk saatlerinde satıcılı seyrini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu