Haber

Deprem, doğal mağaraların olduğu dağda çatlaklara neden oldu

Deprem, doğal mağaraların bulunduğu dağda çatlaklara neden oldu.

Adıyaman’ın Tut ilçesine bağlı Karadağ’da meydana gelen çatlaklar, sarsıntının şiddetini gözler önüne serdi.

ADIYAMAN – Adıyaman’ın Tut ilçesine bağlı Karadağ’da meydana gelen büyük kütlesel kırılmalar ve göçükler, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yıkıcı depremler, yapılarda olduğu gibi doğada da büyük tahribata neden oldu. Adıyaman’ın Tut ilçesinde bulunan Karadağ’da büyük yırtıklar ve göçükler meydana geldi. Adı Karadağ olan dağdaki yırtıklar nedeniyle beyaz alanlar açıldı. Yabani hayvanların yaşadığı doğal mağaraların bulunduğu bölgede yaşanan tahribat nedeniyle dağın eteğindeki yerleri milyonlarca ton toprak ve kaya modülü kapladı.

Boydere köyünden Mehmet Seçkin deprem gecesi yaşananları anlatarak, “Deprem gecesi ne olduğunu bilmiyorduk. Deprem gecesi karanlıkta kıyamet koptu zannettik. Her şey patladı. Karanlıkta bomba gibi. Sabah bu dağları gördük. Bu dağda akbaba, kartal ve yaban keçilerinin barındığı mağaralar vardı. Bu mağaralar yıkıldı” dedi.

Yaylımlı köyü sakinlerinden Ahmet Gülenç, “Bu dağlar deprem sabahına kadar ağladı. Deprem oldu, her şey bakılmaz hale geldi, her şey tamamen çöktü, tamamen yıkıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu