Teknoloji

Gökbilimciler bir yıldızın yörüngesinde dönen su molekülleri tespit ettiler!

Bilim adamları, söz konusu yıldızın incelenmesiyle milyarlarca yıl önce Güneş Sistemi’nde suyun nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi elde edilebileceğini açıkladılar.

V883 Orionis yıldızı, Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’nde Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizili Teleskopu (ALMA) ile keşfedildi.

Gökbilimciler, milyonlarca yılda meteorları veya gezegenleri oluşturduğu düşünülen yıldızın etrafında bir gaz ve toz halkası olduğunu bildirdi.

ALMA’dan gelen yüzüğün kimyasal verilerini inceleyen bilim adamları, halkada gaz halinde su veya su buharı olduğunu tespit ettiler.

“GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ SU GİBİ”

ABD’nin Virginia eyaletindeki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi çalışanı ve çalışmanın baş yazarı John J. Tobin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tobin, V833 Orionis’i inceleyerek hem yıldızların hem de kuyruklu yıldızların su içeren gaz ve toz bulutlarından nasıl oluştukları hakkında bilgi edindiklerini ifade etti.

Tobin, V883 Orionis’in etrafındaki halkanın yıldızdan gelen enerji patlamaları nedeniyle alışılmadık derecede sıcak olduğunu, su moleküllerinin yaydığı dalgaların gaza dönüşmesi nedeniyle ortamdaki suyun tespit edilmesini kolaylaştırdığını vurguladı.

Araştırmacılar, V883 Orionis’in etrafındaki halkanın Dünya okyanuslarının 1200 katından fazla su içerdiğini öne sürüyor.

YAŞI VE OLUŞUM YERİ SUDAKİ “AĞIR SU” ORANI İNCELENEREK BELİRLENİR

Çalışmayı yürüten bilim adamları, V883 Orionis Yıldızı çevresindeki halkada, oksijen ve hidrojen atomunun daha ağır bir izotopu olan döteryumdan oluşan ağır su da tespit ettiler.

Normal su ile ağır suyun farklı şekillerde oluştuğunu belirten bilim insanları, sudaki ağır su oranı incelenerek moleküllerin ne zaman ve nerede oluştuğu hakkında bilgi alınabileceğini belirtti.

DÜNYADAKİ SU GÜNEŞTEN DAHA YAŞLIDIR

Gökbilimciler, Dünya’daki suyun, oluşumunun ilk aşamalarında su içeren kuyruklu yıldızların etkisiyle taşınmış olabileceğini düşünüyorlar.

Gökbilimcilerden oluşan bir ekip, kuyruklu yıldızlarda tespit edilen su ve ağır su oranlarının Dünya’dakilere benzer olduğunu belirterek, bunun Dünya’daki suyun 4,6 milyar yaşındaki Güneş’ten daha yaşlı olabileceğine dair kanıt sağladığını düşünüyorlar.

Gökbilimciler, gelecekte bu tür gözlemler için dünyanın en büyük teleskopu olması planlanan “Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu”nu (ELT) kullanmayı umuyorlar.

Şu anda Şili’de üretimde olan ELT’nin 2028’de tamamlanması planlanıyor.

Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayınlandı.

KAYNAK: CNN ULUSLARARASI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu