Haber

‘Devlet yok, çekiçle kendimizi kazıyoruz’

Maraş Pazarcık’ta 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremin ardından çalışmalar sürüyor. Yakınları enkaz altında kalan birçok kişi devletin yetersizliğine tepki gösteriyor. Depremzedelerden Bülent Durmuş, 12 yakınını enkazdan çıkarmaya çalışıyor.

‘Devlet yok, çaresizce bekliyoruz’

Adıyaman merkezde saat kulesinin yanında çöken binaların altında 12 yakını bulunan Bülent Durmuş, 4 kişinin cesedini bulduğunu söyledi. Konuşmakta güçlük çeken Durmuş, “Arama kurtarma çalışmaları yetersiz. Yıkılan binalardan sadece 10 tanesi çalışıyor. Diğer binalar olduğu gibi duruyor. Bu saate kadar yardım gelmedi, bundan sonra yardım çağırmanın ne anlamı var? Hepsini kaybettik. Hepsini tek başımıza bir çekiç ve talk ile kaybettik. “Kazıyoruz. Ne kadar kazabiliriz, ne kadar derine gidebiliriz? Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Çaresizce bekliyoruz.”

BEŞ GÜNDÜR YANGIN BAŞINDA SARILIYI İZLEDİLER

Adıyaman 30 Ağustos Caddesi, Haydar Efendi Caddesi ve Zey Caddesi üzerindeki binalar yıkıldı. Cadde boyunca yol üzerinde bulunan gerçek yıkılmış binaların molozları da ulaşımı engelliyor. Ermenistan’dan arama kurtarma ekipleri burada çalışıyor. Zey Caddesi yakınında bulunan mahalle pazarında bugün 80 AFAD çadırı kuruldu. Haydar Sokak’ta yıkılan bir binanın başında bekleyen hanımlar, yakınlarının çıkarılmasını bekliyor. Arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalan 4 kadına ulaşmaya çalışıyor. Ekiplerin verdiği bilgiye göre hayatta kalanların tamamı yaşamını yitirdi ancak enkazda bekleyen kadınlara söylemedi. Hanımlar 5 gündür yaktıkları ateşin başında bekliyorlar.

‘İNİSİYATİF ALMAK ZORUNDAYIZ’

Depremin meydana gelmesinden bu yana köy ve ilçelerde depremzedelere ilaç ve gıda yardımı yapan ekipte yer alan Tuncay Özel, “İnsanlar yeni ihtiyaçlarını enkazdan sonra fark etti. Hatta ilaç ve gıdaya talep arttı. Dün ve ondan önceki gün köy ve mahallelere ilaç dağıtıyoruz” diyen “Köylerden ve ilçelerden çok sayıda yardım çağrısı geliyor. Çok talep var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu