Yaşam

E-sigara yok: Kandırıldık

Avustralya eğlence amaçlı elektronik sigaraları yasaklayacak. Elektronik sigaralar için temel kalite standartları getirilecek ve bu eserler sadece eczanelerde satılacak. Nikotin içeren elektronik sigaralar halen ülkede reçete ile satılmaktadır. Ancak bu sigaralarla ilgili yasal mevzuatın yetersiz olduğu belirtiliyor. Ayrıca ülkede büyük bir elektronik sigara karaborsası var.

‘YENİ BİR NİKOTİN BAĞIMLILIĞI OLUŞTURDULAR’

Avustralya Sağlık Bakanı Mark Butler, bu çalışmaların ülkesinde yeni nesil nikotin bağımlılığı yarattığını söyledi. Elektronik sigara olarak da bilinen elektronik sigaralarda nikotin, çeşitli tatlar ve katkı maddeleri içeren bir sıvı ısıtılarak teneffüs edilebilecek bir buhar haline getirilir. Bu buhar teneffüs edilir ve akciğerlere ulaşır.

Elektronik sigaralar genel olarak sigarayı bırakmaya yardımcı araçlar olarak kabul edilmektedir. Ancak elektronik sigaranın Avustralya’da özellikle gençler arasında hızla yaygınlaşması endişeleri artırıyor. Bu sigaralarla ilgili yeni düzenlemeleri anlatan Butler, “Büyük sigara şirketleri, tıpkı sigaralarda olduğu gibi, ışıltılı paketler ve tatlı tatlarla nikotin konusunda yeni bir bağımlılık yarattı. Bizi kandırdılar.”

Elektronik sigaralar, tütün içermedikleri için normal sigaralardan daha güvenli kabul edilir. Hatta İngiltere’de hükümet sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz olarak veriyor. Ancak uzmanlar, elektronik sigaraların risksiz olmadığına dikkat çekiyor. Birden fazla kimyasal içeren bu sigaraların uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

18-24 YAŞINDA HER DÖRT BİREYDEN BİRİ KULLANIYOR

Avustralya hükümeti, bu sigaraların halk sağlığı için tehdit oluşturduğunu belirtiyor; Özellikle daha önce hiç sigara içmemiş gençlerin risk altında olduğunu söylüyor. Araştırmalar, ülkedeki 14-17 yaş grubundaki insanların altıda birinin elektronik sigara kullandığını gösteriyor. 18-24 yaş grubunda her dört kişiden biri elektronik sigara kullanıyor. 52 yaşındaki Butler, “Benim yaşımdaki 70 kişiden sadece biri e-sigara kullanıyor” dedi.

Bakan Butler, özellikle çocuklara yönelik bu eserlerin dükkânlarda şekerleme ve çikolatalarla yan yana satıldığını söyledi.
Butler, e-sigara kullanımının liselerde bir numaralı “davranış sorunu” haline geldiğine dikkat çekti. Avustralya medyasında bazı okulların tuvaletlerine duman dedektörleri yerleştirildiğine dair haberler çıktı.

İTHALAT DA DURACAK

Avustralya, dünyadaki en katı sigara düzenlemelerine sahip ülkelerden biridir. Yeni düzenlemeler, tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanmasını ve reçeteyle satılanlar dışındaki elektronik sigaraların ithalatının durdurulmasını öngörüyor. Ayrıca “meşru terapötik elektronik sigara” reçetesi almak da kolaylaşacak.

Yasağın yürürlük tarihi daha sonra açıklanacak. Daha önce Singapur ve Tayland gibi bazı ülkeler elektronik sigarayı yasaklamıştı. (BBC Türkçe)

kuluncakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu