Haber

Göreve başlayan öğretmenler, Öğretmenler Günü’nde yemin etti

Göreve başlayan öğretmenler, Öğretmenler Günü’nde yemin etti

KASTAMONU Kastamonu’da, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları çerçevesinde vazifeye başlayan öğretmenler, yemin etti.

Kastamonu’da 24 Kasım Öğretmenler Günü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen program ile kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda çelenklerin sunulmasıyla başlayan merasim, Halk Eğitim Merkezi Salonunda devam etti. Merasimde genç öğretmenler ismine konuşan Öğretmen Hatice Peker, “Bu manalı günde 2 hoş vesile ile burada bulunuyoruz. Birincisi hepimizin malumu olan 24 Kasım öğretmenler gününü kutlamak, ikincisi ise benimde ortalarında bulunduğum genç öğretmen arkadaşlarımın adaylıklarının kaldırılması sebebiyle yapacakları yemin merasimine şahitlik etmek. Öğretmen olmak, her çocuğun hayalidir. Hepimiz daha küçücük bir çocukken tanışırız öğretmenlerle, annelerimizden ayrıldığımız okul hayatına adım attığımız o birinci günde, heyecan ve birazda dehşet ile bakarız öğretmenimize. İste o an öğretmenimizin gözünde daha birinci bakışta gördüğümüz sevgi ile yeşerir içimizdeki eğitim aşkı ve öğretmen olma hayali. Vakitle kimilerimizin hayalleri değişse de, farklı mesleklere yönelseler de öğretmen sevgisi daima baki kalır. İşte ben de bu türlü minik bir kız çocuğu iken kurdum bu hayali. Öğretmen olmak istiyorum dedim. Öğretmenim üzere olmak istiyorum dedim ve artık de öğretmen oldum” dedi.

“Ülkemizin bugünlere gelmesinde en büyük katkı öğretmenlerimizindir”

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise öğretmenlerin bir ülkenin en önemli sermayesi, gelecek nesillere yeni ufuklar açan, toplumların karanlıklarına ışık tutan, çağdaşlığın, dayanışmanın, saygının, güvenin, geçmişin ve geleceğin imzası olduğunu belirterek, “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle Dünyanın her tarafında insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurları olan öğretmenlerimiz yeni nesli, Cumhuriyet’in fedakar öğretmen ve eğitimcileri olarak yetiştirecek ve yeni jenerasyon, öğretmenlerimizin yapıtı olacaktır. Sizler sorumluluğu çok büyük, tesiri de bir o kadar yüksek, çok özel ve kutsal bir mesleği icra etmektesiniz” diye konuştu.

“Göndere çekilen her bayrakta öğretmenlerimizin katkısı vardır”

İnsanlık tarihinin gelişiminin en önemli mimarlarının öğretmenler olduğuna ifade eden Vali Avni Çakır da, “Toplumları karanlıklardan aydınlığa götüren bilgi ışığının yanmasında, evlatlarımızın, istikbalimizin, gençlerimizin yarınlara hazırlanmasında siz öğretmenler kutsal bir vazife ifa etmektesiniz. Öğretmenlik mesleği, her şeyden evvel bir ülkü, gaye ve bir hizmet aşkıyla insan yetiştirme sanatıdır. Çağın ruhunu okuyan, bilgiye inanan, çalışkan, özgüveni yüksek, Türk evladı olmanın hissiyatını kalbine işleyen bir jenerasyonu yetiştiren siz öğretmenlerimiz çok değerli bir sanatkarsınız. Sevgi dolu yüreğiniz ve adanmışlık ruhunuzla, vicdanlı ve ahlaklı bireyler yetiştiren, ulusal ve manevi kıymetlerimizi aktaran, evlatlarımıza vatan, millet ve bayrak sevgisini aşılayan, toplumumuzu yarınlara inançla ulaştıran ulvi bir köprüsünüz. Bizim toplumumuzda öğretmen, öğrencisinin üzerine titreyen bir el, kederiyle üzülen, sevinciyle gururlanan, merhameti ve şefkatiyle öğrencisini evladından ayırmayan anne-baba üzeredir. Eğitimden, kültüre, sanattan, sporda her başarıda, kazanılan her madalyada, kırılan her rekorda, göndere çekilen her bayrakta, okunan her ulusal marşta, siz öğretmenlerimizin büyük katkısı vardır” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde vazifesi başındayken son bir yıl içerisinde vefat etmiş öğretmen, memur ve öğrencilerle ilgili slayt gösterisi izlendi. Daha sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti. Öğretmenlere hizmet ve gurur dokümanlarının verilmesinin akabinde düzenlenen yarışlarda dereceye girenlere ödüllere verildi.

Törene Vali Avni Çakır, Belediye Lideri R. Galip Vidinlioğlu, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu